"Nie" dla przemocy domowej, ale też "nie" dla konwencji stambulskiej.
Ekumeniczny protest przeciw planom ratyfikacji tzw. konwencji antyprzemocowej odczytano wczoraj w niemal wszystkich kościołach chrześcijańskich na Słowacji. Liderzy religijni wyrazili sprzeciw zarówno wobec przemocy domowej, jak i prób jej zwalczania przy użyciu złych narzędzi, takich jak wspomniana konwencja.
Jako chrześcijanie wierzymy, że Bóg stworzył wszystkich ludzi jako równych co do godności. Każdy mężczyzna i każda kobieta są unikatowi. (...) Przemoc nigdy nie jest dobrym sposobem rozwiązywania problemów - podkreślają sygnatariusze dokumentu.
- Konwencja stambulska widzi korzenie przemocy domowej w "rolach" mężczyzn i kobiet, które nazywa stereotypowymi i wzywa do podejścia do tego problemu poprzez rezygnację ze specyficznych cech biologicznych ludzkiej natury mężczyzny i kobiety na rzecz tzw. równości genderowej. Konwencja przewiduje zrewidowanie tych godnych potępienia "stereotypowych ról" i wprowadzenie "niestereotypowych ról genderowych" poprzez niejasno zdefiniowaną grupę ekspertów, stojąca powyżej parlamentów narodowych - alarmują zwierzchnicy słowackich wspólnot chrześcijańskich. - Nie mamy zaufania, że stanowiska eksperckie będa prawdziwe i pomogą efektywnie zapobiegać przemocy domowej. Obawiamy się raczej szerzenia programu genderowego i antyrodzinnego - podkreślają.
Wzywają obywateli i władze swego kraju do efektywnego zwalczania przemocy domowej oraz wycofania podpisu, złożonego w imieniu Słowacji pod konwencją stambulską. (Dokument ten został przez ten kraj podpisany, ale nie ratyfikowany. Są jednak plany doprowadzenia do ratyfikacji.)
- Zróbmy co w naszej mocy, by chronić wszystkich ludzi przed przemocą, a także promujmy zdrowe małżeństwa i rodziny - podkreślają przedstawiciele wyznań chrześcijańskich.
Konwencja stambulska jest w Polsce obowiązującym prawem. Ratyfikował ją w 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski. - W resorcie rodziny i pracy trwają prace nad ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, natomiast nie ma prac nad wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej - powiedziała 15 lutego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Wielokrotnie informowaliśmy o problemach, związanych z konwencją stambulską. Oto linki do niektórych tekstów:
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.