Wielicki: Nieprawdą jest, że uniemożliwiłem Denisowi kontakt z rodziną

Kierownik wyprawy na K2 publikuje oświadczenie o sytuacji w bazie.

Krzysztof Wielicki za pośrednictwem facebookowego profilu "Polski Himalaizm Zimowy" odniósł się do zarzutów stawianych mu po powrocie do bazy Denisa Urubki. Według pojawiających się w sieci informacji Wielicki miał zakazać Urubce korzystania z internetu i uniemożliwić kontakt z rodziną i bliskimi. W oświadczeniu opublikowanym przez kierownika wyprawy czytamy:

"Pojawiające się w sieci informacje, że nie pozwoliłem po powrocie z samotnego wyjścia Denisa na użycie wifi jest prawdą, gdyż Denis w czasie wyprawy wysyłał do różnych mediów krytyczne informacje o naszej wyprawie i o jej uczestnikach i nie widziałem powodu, by korzystając z naszego serwisu kontynuował swoje subiektywne opinie. Nieprawdą natomiast jest, że uniemożliwiłem Denisowi kontakt z rodziną i najbliższymi. Otrzymał możliwość połączeń telefonicznych (za darmo), z której skorzystał. Osobiście powiadomiłem o powrocie Denisa do bazy jego Żonę Olgę. Otrzymuje pełną pomoc organizatora w zejściu do Skardu, opiekę naszego Agenta oraz wszystkie bilety lotnicze w drodze powrotnej."

KW

Denis Urubko podjął w sobotę rano próbę samotnego ataku szczytowego na K2, bez zgody i wiedzy kierownika wyprawy. W poniedziałek wrócił do bazy, wycofując się na skutek załamania pogody. Podjął też decyzję o rezygnacji z dalszej wspinaczki. Wielicki podkreślił, że gdyby himalaista nie podjął takiej decyzji, najprawdopodobniej i tak zostałby wykluczony z ekspedycji, gdyż zespół nie widzi możliwości dalszej współpracy po tym, co zrobił Urubko. 

Denis Urubko ma 45 lat. Urodził się w ZSRR, ma obywatelstwo Kazachstanu, Rosji, a od 2015 r. Polski. Jest jednym z najwybitniejszych himalaistów na świecie. Zdobycie Korony Himalajów i Karakorum zajęło mu 9 lat, co jest rekordem, jeśli chodzi o wejścia bez użycia dodatkowego tlenu. Ma również na koncie pierwsze zimowe wejścia na dwa ośmiotysięczniki:  Makalu (wraz z Simone Moro) i Gaszerbrum II (z Moro i Corym Richardsem).

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Wtorek
  dzień
  25°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  21°C Środa
  rano
  wiecej »