Reklama

Co wydarzyło się podczas ŚDM

W miniony weekend w całej Polsce odbywały się diecezjalne obchody 33. Światowego Dnia Młodzieży, ustanowionego przez św. Jana Pawła II

Reklama

W tym roku wydarzeniu towarzyszyło hasło „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Pana”.

Młodzi Polacy przybywali w sobotę lub w Niedzielę Palmową do katedr wraz ze swoimi duszpasterzami, w łączności z papieżem i rówieśnikami z całego globu, w oczekiwaniu na Światowe Dni Młodzieży. Odbędą się one w styczniu przyszłego roku w Panamie. Modlitwom towarzyszyły koncerty i wspólne posiłki młodzieży z biskupami.

Warszawa

Diecezjalny Dzień Młodzieży w Warszawie odbył się już w sobotę 24 marca w Świątyni Opatrzności Bożej. Przybyło pięć tysięcy młodych z ponad 300 parafii. Młodzież przywiozła ze sobą wizerunki maryjne czczone w ich parafiach.

Spotkanie poprowadziła wspólnota ewangelizacyjna „Mocni w Duchu” oraz młodzi z „Młodość – Lubię to!”.

„Nie bójcie się przyjąć Jezusa do waszego życia. To jest sens naszego spotkania – mówił młodym kard. Kazimierz Nycz. – Niech te słowa, prowadzą nas do świąt wielkanocnych, a wszystkich – do głębi wiary. Nie bójcie się, znaleźliście łaskę u Pana” – zachęcał metropolita warszawski.

W homilii bp Michał Janocha tłumaczył, że Wielki Post jest po to, byśmy usłyszeli głos: obudź się. „A my uciekamy w rozrywkę, internet, gry, głośną muzykę, grzech. A Bóg przychodzi tu i teraz. Tylko że nas tu i teraz nie ma” – zauważył.

Przywołał też postać św. Maksymiliana Kolbe, który w obozie w Auschwitz oddał życie za współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. „To obraz sytuacji każdego z nas, który został uratowany na wieczność przez Chrystusa. Chrystus przyjął krzyż żebyśmy mogli żyć na wieki. To jest tajemnica wiary” – mówił bp Janocha.

Młodzi z rąk do rąk podawali sobie olbrzymi krzyż, który przewędrował na ich rękach całą świątynię. Dotykając krzyża modlili się „Jezu, nie chcę się bać”. Potem adorowali Najświętszy Sakrament.

Spotkaniu towarzyszyły „Targi Wspólnot Młodzieżowych”. W specjalnym namiocie obok Świątyni swoje propozycje dla młodzieży przedstawiły działające w archidiecezji warszawskiej instytucje i środowiska.

Kraków

 

Podczas Mszy w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski powiedział, że kiedy Chrystus umarł, dla wielu był to moment tryumfu i satysfakcji. – Ale dla nas, którzy wierzymy, że jest on prawdziwe Bożym Synem, w tym momencie kiedy czytamy o ostatnich chwilach Chrystusa, z największą czcią klękamy, wyznając naszą wiarę, że tylko w Nim, Panu naszym Jezusie Chrystusie, jest nasza nadzieja i nasze zbawienie – podkreślił.

Podczas Mszy św. została po raz pierwszy zaprzysiężona Rada Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Zadaniem Rady będzie reprezentowanie głosu młodych z archidiecezji, określanie problemów, które zagrażają młodzieży oraz poszukiwanie konkretnych rozwiązań służących ożywaniu młodego ducha w Kościele.

– Postaramy się nie zawieść i z oddaniem służyć Kościołowi. Pragniemy aby nasza praca pomagała młodzieży wzrastać w wierze i nieść ewangelię całemu światu – zapowiedział przedstawiciel Rady Młodych.

Przemyśl

Ponad 4 tys. osób zgromadziło XXV Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP) które od piątku do niedzieli odbywało się w Radymnie. W tym roku przyświecało mu hasło: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Program wypełniły modlitwy, koncerty, rozważanie prawd dotyczących Ducha Świętego, czytania tekstów biblijnych.

SMAP zakończyła w niedzielę Msza św. na placu przed urzędem miejskim, która zgromadziła kilka tysięcy wiernych – oprócz uczestników spotkania, także mieszkańców miasta i okolic.

W kazaniu abp Adam Szal przestrzegał młodzież, by jedynym oknem na świat nie stał się komputer lub smartfon. – Otwórzcie na oścież drzwi waszego życia, niech wasze przestrzenie i wasz czas będą wypełnione konkretnymi ludźmi, głębokimi relacjami, w których możecie dzielić się autentycznymi i realnymi doświadczeniami w waszym życiu – zachęcał abp Szal, powołując się na orędzie Franciszka do młodzieży.

Tarnów

„Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” – te słowa warto powtarzać codziennie – zachęcał młodych biskup tarnowski Andrzej Jeż. W święcie młodych katolików uczestniczyło ok. 4 tys. osób.

Były świadectwa, śpiew, uwielbienie Boga. Wspólne świętowanie w Tarnowie to także modlitwa podczas Drogi Krzyżowej ulicami miasta i Msza św. w parafii bł. Karoliny Kózkówny.

Rano młodzi zgromadzili się w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Gumniskiej, gdzie wspólnie wielbili Boga i wysłuchali dwóch świadectw. Gość spotkania, Magdalena Kleczyńska zachęcała młodych, by bł. Karolina – dziewica i męczennica stała się ich przyjaciółką.

„Czystość to droga, to styl życia. Dotyczy nie tylko seksualności, ale naszych myśli, intencji. Sprawdzianem prawdziwej miłości jest czystość. Nie poddawajcie się. Przeciwieństwem miłości jest egoizm” – mówiła Kleczyńska, która wraz z mężem należy do Ruchu Czystych Serc, mają trójkę dzieci. Na przyszłoroczne ŚDM w Panamie wybiera się z diecezji ok. 70 osób.

Białystok

„Jezus, który stał się jednym z nas, chce nam pomóc przezwyciężyć lęki, uporządkować zamęt w naszych myślach i uczuciach, aby działać w sposób właściwy i roztropny” – mówił w sobotę do młodych abp Tadeusz Wojda.

Przywołując słowa Franciszka z Orędzia do Młodych na Niedzielę Palmową abp Wojda pytał młodych o ich lęki i obawy. Przestrzegał przed obawami „drugoplanowymi” – że nie są kochani, lubiani, nie akceptowani takimi, jakimi są, a także przed nieustannym retuszowaniem swojego wizerunku i chowaniem się za maskami i fałszywymi tożsamościami.

„Jezus, który stał się jednym z nas, chce nam pomóc przezwyciężyć lęki, uporządkować zamęt w naszych myślach i uczuciach, aby działać w sposób właściwy i roztropny” – mówił, podkreślając, że to jest najgłębsza treść liturgii Niedzieli Palmowej.

Opole

„Drodzy moi młodzi przyjaciele, zróbcie wszystko, aby jak Maryja przyjąć Bożą wolę, wezwanie i powołanie” – mówił w sobotę bp Andrzej Czaja w kościele seminaryjno-akademickim.

„Świat – mówił kaznodzieja – jest na tyle w sobie próżny, pewny siebie, że będzie nas skłaniał do tego, byśmy po swojemu rozeznawali, zostawiając Boga” – stwierdził. Według hierarchy, podpowiedzią w rozeznawaniu woli Bożej mogą być mądrzy ludzie o otwartej tożsamości, a szczególną pomocą są kapłani. „Niestety jest coraz więcej rozeznawania światowego. Papież Franciszek przestrzega przed duchową światowością. Nie zeświecczenie duchowości, ale sakralizacja tego, co światowe. Ze »światowego« czyni się religię. W zdobyczach świata widzi się boga” – przytoczył słowa papieża opolski ordynariusz.

„Synod – mówił bp Czaja – który jest przed nami, to wielka szansa dla nas wszystkich. I dla Kościoła, żeby znalazł jak najlepsze ścieżki docierania do was młodych i dla was, byście powiedzieli Kościołowi, czego oczekujecie, abyście podpowiedzieli, jak wam lepiej służyć” – dodał.

Lublin

Procesja z palmami ulicami miasta oraz uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika zwieńczyła uroczystości w diecezji lubelskiej. Rozpoczęły się one w piątek nabożeństwem Drogi Krzyżowej w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Podczas niedzielnej Mszy metropolita lubelski powiedział, że powtarzające się często w Piśmie Świętym słowa „nie bój się” Pan Bóg codziennie kieruje do każdego człowieka i zachęca nas do ufności. Często wątpimy, boimy się, nie ufamy sobie, a Pan chce, abyśmy zmierzyli się z naszymi lękami i obawami.

Zwrócił również uwagę, że żadne życie nie jest przypadkiem. Każdy powołany do niego jest chciany i kochany. Otuchy powinny dodać nam postacie biblijne, a nawet sam Jezus, który będąc człowiekiem także odczuwał lęk.

Niedzielną procesję z palmami do lubelskiej archikatedry poprzedził koncert zespołu Full Power Spirit na KUL.

Katowice

Młodzieży zgromadzonej w katowickiej katedrze towarzyszyły relikwie św. Stanisława Kostki, patrona ludzi młodych. – Macie misję do spełnienia. Teraz nadeszła wasza godzina, losy Ewangelii są dziś złożone w wasze ręce, serca i umysły – zwrócił się do młodzieży abp Wiktor Skworc.

Przywołując hasło roku duszpasterskiego „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, metropolita katowicki przypomniał jak bardzo młodzi zostali obdarowani na chrzcie św. oraz poprzez przyjęcie sakramentu bierzmowania. – Modlimy się o to, abyście dzięki tajemnicy Ducha Świętego upodobnili się do Chrystusa Syna Bożego, bo na tym, moi drodzy, polega cała tajemnica życia chrześcijańskiego – powiedział abp Skworc podczas homilii.

Pod koniec Mszy metropolita katowicki zainaugurował peregrynację relikwii św. Stanisława Kostki, przekazując je przedstawicielom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Po Mszy św. była okazja do spotkania przy ciepłym posiłku i możliwość oddania krwi w przygotowanym w tym celu autokarze. Zainteresowani mogli porozmawiać z alumnami śląskiego seminarium, którzy przy katedrze rozstawili specjalny „namiot powołaniowy”.

Wrocław

Prawie tysiąc młodych ludzi świętowało w niedzielę 33. Światowy Dzień Młodzieży w niedzielę na Ostrowie Tumskim. – Wiem, że jesteście wyczuleni na brak szczerości, fałsz o obłudę, dlatego, proszę, zachowajcie tę wrażliwość – mówił do zgromadzonych w katedrze abp Józef Kupny.

Hierarcha zaznaczył, że we współczesnym świecie ludzie boją się być sobą. – Chcą sprostać wymaganiom innych i ciągle dostosowują się do sztucznych standardów. – Nieustannie dokonują retuszowania swoich wizerunków. Chowają się za maskami i fałszywymi tożsamościami. U wielu mamy do czynienia z obsesją na tle otrzymywania jak największej liczby „polubień”. Tymczasem, kiedy spojrzymy na Ewangelię, zobaczymy, że Jezus nie obiecuje nam ani błyskotliwej kariery, ani sukcesu. Nie znajdziemy u Jezusa pustych obietnic, że wszyscy nas polubią, ale obiecuje nam jedno – że zabierze nasz lęk, to wszystko, co nas przytłacza – tłumaczył abp Kupny.

Po Mszy św. Metropolita zaprosił młodzież na posiłek na dziedzińcu swojego domu, a następnie do wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych z myślą o nich: języka migowego, łączenia pasji z wiarą oraz uwielbienia Boga tańcem.

W tym czasie każdy mógł skorzystać ze strefy miłosierdzia, gdzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu i gdzie można było się wyspowiadać. Z myślą o szukających swojej drogi życia zorganizowano Vocation Caffe, gdzie młodzi mogli porozmawiać z przedstawicielami zgromadzeń zakonnych, działających na terenie archidiecezji wrocławskiej.

Kalisz

Męka Pana Jezusa nie tylko musi być słuchana, ale żeby odbiła się w naszym życiu, musi być naszym sposobem modlitwy – mówił bp Łukasz Buzun do młodzieży zgromadzonej przy Krzyżu Jubileuszowym na szczycie Kobylej Góry zwanej Górą Krzyża.

– Niech Maryja, która stała pod krzyżem prowadzi nas po drogach doświadczenia Jezusa na drodze naszego życia w modlitwie, Eucharystii, sakramencie pokuty – zachęcał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po raz pierwszy młodzież na Górę Krzyża Jubileuszowego pielgrzymowała 16 kwietnia 2000 r. Wtedy pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała dokonał poświęcenia stalowego krzyża, który ma wysokość 20 m. Z roku na rok spotkanie gromadzi coraz więcej młodych ludzi.

Pelplin

Życzenia „odwagi, by żyć wiarą, bez ukrywania i pomniejszania jej” skierował do młodych biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Podczas Mszy św. w sanktuarium Królowej Rodzin w Kościerzynie bp Kasyna zauważył, że „najgroźniejszą chorobą dla człowieka jest samotność”, która rodzi się z własnego wyboru, niekiedy z powodu choroby lub izolacji otoczenia. Natomiast „chrześcijaństwo nie jest światem zamkniętym przed drugim człowiekiem”.

Biskup przekonywał, że „bojaźń czy lęk nigdy nie może mieć ostatniego słowa w naszym życiu, lecz powinna stanowić okazję do zawierzenia Panu Bogu swojego życia”.

Po Mszy św. był wspólny poczęstunek a ostatni akcent obchodu stanowił koncert ewangelizacyjny Dariusza Malejonka z zespołem Maleo Reggae Rockers.

Kielce

Mszę dla młodzieży koncelebrowali w wigilię Niedzieli Palmowej trzej biskupi kieleccy. W homilii bp Marian Florczyk zachęcał młodzież, by dążyła do spotkania z Chrystusem, do spojrzenia w Jego twarz. – Przelotne zobaczenie kogoś w tłumie, na ulicy czy w telewizji nie ma nic wspólnego ze spotkaniem, potrzeba czegoś więcej – chwili rozmowy i spojrzenia w twarz, poznania – tłumaczył w homilii bp Florczyk.

W związku z przyszłorocznymi ŚDM w Panamie biskup kielecki Jan Piotrowski zachęcił diecezjan w komunikacie do otwartości i na tę inicjatywę i materialnego wsparcia młodzieży.

Ełk

Jakże bliskie są nam słowa Jezusa „Wstańcie, chodźmy”. Wstaliście, zeszliście z kanapy, nałożyliście dobre buty i przyszliście do katedry ełckiej. I za to wam dziękuję – mówił w niedzielę do młodych bp Jerzy Mazur.

W homilii przypomniał też dwie postacie: św. Stanisława Kostkę – patrona obecnego roku duszpasterskiego w Polsce i o. Mariana Żelazka – współbrata-werbistę, misjonarza trędowatych w Puri. „To od nich uczcie się miłości krzyża, nie bójcie się stawać pod krzyżem ze swoimi problemami i radościami. To od nich uczcie się właściwie przeżywać cierpienie, zapraszając w nie Boga Miłosierdzia. Bez krzyża nie znajdziecie miłości. W nim człowiek znajduję autentyczna zachętę do dobrego i Bożego życia” – zachęcał biskup.

Na zakończenie bp Mazur spotkał się z młodzieżą na agapie, gdzie uczestnicy dzielili się trudnościami i radościami w życiu wiarą. Biskup zaprosił wszystkich do Suwałk na Diecezjalny Dzień Młodych, który odbędzie się 26 maja.

Sandomierz

Chcę, żeby wasz głos był bardziej słyszalny w parafiach i w całej diecezji. Naprawdę potrzebujemy siebie nawzajem – przekonywał młodzież bp Krzysztof Nitkiewicz. W niedzielę, na Rynku Starego miasta młodzi połączyli się duchowo ze swoimi rówieśnikami zebranymi na placu Św. Piotra wraz z papieżem Franciszkiem. Każda z grup parafialnych przybywała z ozdobną i oryginalnie wykonaną palmą.

Biskup zauważył, że starsi otrzymali od swoich ojców i poprzedników wspaniałe dziedzictwo wiary, na które składają się wartości duchowe i materialne, kultura, pamięć o ludziach, dziełach i wydarzeniach. – Przekazujemy wam, kochani, ten wielki skarb. Nasza pamięć o wielkich dziełach Boga, jakich dokonał On na tej ziemi przez posługę Kościoła, za pośrednictwem biskupów, kapłanów, osoby zakonne, wiernych świeckich, matek, ojców i dzieci, staje się w ten sposób waszym bogactwem. (…) Przekazujemy wam jednocześnie sny i marzenia, których z różnych powodów nie wprowadziliśmy w życie – podkreślał biskup.

***

Od 1986 w każdą Niedzielę Palmową Kościół katolicki na całym świecie obchodzi także Światowy Dzień Młodzieży – w tym roku wypada on 25 marca. Co roku odbywa się on na szczeblu parafialnym i diecezjalnym a raz na dwa-trzy lata są organizowane w innym terminie jego obchody ogólnoświatowe w wybranym przez papieża mieście za każdym razem na innym kontynencie. Najbliższe takie spotkanie globalne zaplanowano na styczeń 2019 w Panamie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama