Wielki Piątek to dzień Krzyża

Dziś w Kościele celebrujemy obchody Wielkiego Piątku. Wielki Piątek to dzień Krzyża. Kościół nie sprawuje w tym dniu Mszy św. W świątyniach trwa natomiast spowiedź i adoracja Pana Jezusa w ciemnicy.

Odbywają się także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Dopiero późnym popołudniem rozpoczynają się najważniejsze obrzędy tego dnia - Liturgia Męki Pańskiej, która składa się z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Natomiast centralnym wydarzeniem samej liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Na zakończenie Liturgii Męki Pańskiej odbywa się procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gość
  30.03.2018 09:48
  Na Wielki Piątek.

   O Panie Jezu Chryste, radości i pociecho najwyższa, Zbawicielu i miłośniku wszystkich pokutujących, racz wspomnieć na onę żałość, którąś ucierpiał, gdy się przybliżała okrutna śmierć Twoja, od wieków Boską mądrością przejrzana i urządzona. Racz wspomnieć, o Panie Jezu Chryste, na smutek, który duszę Twą najświętszą ogarnął, kiedy rzekłeś: Smutna jest dusza moja aż do śmierci, i kiedy na ostatniéj wieczerzy uczniom Twym Swe Ciało i Krew Swą dawszy, a wprzód nogi ich z niewysłowioną pokorą umywszy, blizką mękę Swoję im opowiadałeś. Racz wspomnieć na onę wielką bojaźń i boleść, któreś dobrowolnie podjął dla nas, gdy na górze oliwnéj trzykroć modlitwę czyniąc, krwawym się potem oblałeś: gdyś od własnego ucznia był wydany; od wybranego ludu Swego pojmany; od fałszywych świadków oskarżony, na śmierć niewinnie sądzony; gdyś był od katów związany, szarpany, zeplwany, z szat obnażony, w cudze odzienie przybrany; gdy oblicze Twoje zakrywano, Cię nagiego do słupa wiązano, okrutnie biczowano, cierniem koronowano; gdy trzciną głębiéj Ci w głowę ostre kolce cierniowe wbijano: o najsłodszy Panie Jezu Chryste, proszę Cię przez wspomnienie tego udręczenia, tych boleści, któreś przed śmiercią krzyżową ucierpiał, natchnij nas prawdziwą skruchą, daj nam zbawienną spowiedź, zadosyćuczynienie za grzechy i wszystkich win naszych łaskawe odpuszczenie. Amen.
   O Baranku Boży bez zmazy, ofiaro niewinna, który krwią Swoją i śmiercią na krzyżu zgładziłeś grzechy świata, racz zgładzić grzechy, winy i przestępstwa moje; a nie dozwól, aby tyle cierpień i boleści, jakie poniosłeś, nie miały mi być pomocne i zbawienne. O Jezu od wszystkich opuszczony, smutny i śmierć pokornie przyjmujący, spraw, abym wszelkie smutki i umartwienia, któreby wola Boga przeciw mnie dopuściła, znosił(a) i przyjmował(a) z podobną Twojéj ufnością i pokorą. O Jezu, oskarżony, spotwarzony i największą pogardą okryty, naucz mnie pogardzać obmową ludzką i znosić cierpliwie wszystkie potwarze i szyderstwa. O Jezu przez miłość dla mnie dający Swe Ciało święte na biczowanie i na cierpienie, naucz mnie cierpieć bez szemrania i znosić przez miłość dla Ciebie choroby, boleści i wszelkie dolegliwości. O Jezu oddany w ręce katów i skazany na haniebną śmierć ukrzyżowania, daj mi wstręt zupełny do wszelkiéj chwały i wielkości ziemskiéj, abym do wszelkich upokorzeń zamiłowanie uczuł(a). O Jezu przywalony krzyża ciężarem, dozwól krzyż mój połączyć z Twoim. Błafam Boskiéj Twéj pomocy, daj mi nosić go z podobną Twojéj mocą i wytrwałością. O Jezu na krzyżu podniesiony, pociągnij mnie grzesznika(cę) najniegodniejszego(ą) ku Sobie, iżbym ukrzyżowany(a) wraz z Tobą, Boże mój, żył(a) Twoją tylko miłością w tém życiu i Twoją miłością cieszył(a) się wiecznie w niebie. Amen.  Jezu Chryste! Stoimy przed zakończeniem tego świętego dnia Wielkiego Piątku u stóp Twego Krzyża. Podobnie jak dawno temu w Jerozolimie u stóp Krzyża stali: Twoja Matka, Jan i Magdalena oraz inne kobiety, tak my teraz stoimy. Jesteśmy głęboko poruszeni doniosłością tej chwili. Brakuje nam słów, aby wyrazić to, co czują nasze serca. Tego wieczoru, po tym jak zdjęto Cię z Krzyża i złożono w grobie u stóp Kalwarii, pragniemy Cię prosić, żebyś pozostał z nami poprzez swój Krzyż: Ty, któryś przez Krzyż odłączył się od nas. Prosimy Cię, abyś pozostał z Kościołem; abyś pozostał z ludzkością; abyś nie czuł się skonsternowany, gdy, być może, wielu będzie przechodzić obojętnie obok Twego Krzyża, gdy się oddalą od niego lub w ogóle do niego nie dojdą.
  A jednak, prawdopodobnie, nigdy bardziej niż dzisiaj człowiek nie potrzebował tej siły i tej mądrości, którymi Ty sam jesteś, Ty jedynie: dzięki Twemu Krzyżowi.

  Pozostań więc z nami w tej przenikliwej tajemnicy Twojej śmierci, przez którą objawiłeś, jak bardzo Bóg ukochał świat. Pozostań z nami poprzez swoją Matkę, której w sposób szczególny powierzyłeś z Krzyża każdego człowieka. Pozostań z nami!  Modlitwy i rozmyślania w Wielki Piątek: http://tmoch.net/jupgrade/index.php/ulubione-modlitwy/stare-modlitewniki/1643-modlitwy-i-rozmyslania-w-wielki-piatek-1864r.html
 • gość
  30.03.2018 09:50
  Litania do Krzyża Świętego

  Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
  Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.


  Ojcze z niebia, Boże, zmiłuj się nad nami
  Synu, Odkupicielu świata, Boże,
  Duchu Święty, Boże,
  Święta Trójco, jedyny Boże,
  Jezu, świata Zbawicielu,
  Jezu, na śmierć krzyżową skazany,
  Jezu, krzyż na swoich ramionach niosący,
  Jezu, pod krzyżem upadający,
  Jezu, krzyżem przygnieciony,
  Jezu, na drzewo krzyża rozciągniony,
  Jezu, do drzewa krzyża przybity,
  Jezu, na krzyżu podwyższony,
  Jezu, na krzyżu krew swoją przelewający,
  Jezu, z krzyża modlący się za nieprzyjaciół,
  Jezu, z krzyża przebaczający,
  Jezu, z krzyża Matkę swoją żegnający,
  Jezu, na krzyżu umierający,
  Jezu, na krzyżu włócznią przebity,
  Jezu, z krzyża złożony i pogrzebany,
  Jezu, na krzyżu uwielbiony,


  Krzyżu Święty, drzewo życia, ochraniaj nas
  Krzyżu Święty, mocy i mądrości Boża,
  Krzyżu Święty, zwycięski sztandarze chwały Chrystusa,
  Krzyżu Święty, powszechny znaku zbawienia,
  Krzyżu Święty, zadośćuczynienie za nasze grzechy,
  Krzyżu Święty, narzędzie pojednania Boga z ludźmi,
  Krzyżu Święty, źródło wszelkich łask,
  Krzyżu Święty, drogowskazie chrześcijańskiego życia,
  Krzyżu Święty, znaku wyznawanej wiary,
  Krzyżu Święty, nauczycielu miłości i przebaczenia,
  Krzyżu Święty, pociecho smutnych i cierpiących,
  Krzyżu Święty, ucieczko skrzywdzonych i zrozpaczonych,
  Krzyżu Święty, pomocy na drodze nawrócenia,
  Krzyżu Święty, umocnienie pokutujących,
  Krzyżu Święty, wolności przed zniewoleniem zła,
  Krzyżu Święty, nadziejo umierających,
  Krzyżu Święty, zwiastunie zmartwychwstania,

  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami  K: Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie
  W: Żeś przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył.


  Módlmy się!
  Boże, który w drzewie Krzyża zostawiłeś nam pamiątkę męki i śmierci Twojego Syna, dozwól prosimy, taką czcią otaczać ten znak zbawienia, abyśmy nieustannie doznawali w sobie owoców Twego odkupienia. Przez Chrystusa, Pana naszego.Amen.


  Módlmy się!
  Boże, Ty w zgorszeniu Krzyża objawiłeś swoją niewysłowioną mądrość, spraw, abyśmy do głębi przeniknęli chwałę męki Twojego Syna i z ufnością chlubili się jego krzyżem. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
 • kj
  30.03.2018 11:52
  Następny artysta! Oczywiście, że w Wielki Piątek jest celebrowana Eucharystia - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum i tym samym rozpoczyna Wielki Piątek. Właśnie o to chodzi, żeby podkreślić jedność Ofiary Eucharystycznej i Ofiary Krzyża. Dawniej (tzn. do 1955 roku) Kościół w piątek po południu celebrował dodatkową mszę, tzw. "Missa Praesanctificatorum".

  Kościół nie celebruje Eucharystii tylko w Wielką Sobotę, gdy Chrystus jest martwy i leży w grobie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  2°C Środa
  wieczór
  -1°C Czwartek
  noc
  -1°C Czwartek
  rano
  3°C Czwartek
  dzień
  wiecej »