Choć kobiety pracują więcej od mężczyzn, wartość ich pracy jest niedoceniana – uważa dr Danuta Duch-Krzysztoszek z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Do europejskich krajów, w którym praca kobiet jest szczególnie mało ceniona należy niestety Polska.
Badaczka występowała na międzynarodowej konferencji: „Polska dla rodziny – rodzina dla Polski”, która obraduje 8 i 9 marca obraduje w gmachu Sejmu.
Kobiety - w świetle ogólnoświatowych danych ONZ – które stanowią połowę ludności świata, wypracowują dwie trzecie spośród ogółu przepracowanych godzin roboczych. Jako czas pracy traktowane były w tych badaniach także godziny przepracowane w gospodarstwie domowym.
W Polsce – zdaniem Duch-Krzysztofiak – kobiety, podobnie jak gdzie indziej pracują więcej od mężczyzn, ale w większości jest to praca nieodpłatna wykonywana w domu. Licząc średnią z całego tygodnia przeciętna polska kobieta poświęca dziennie na pracę zawodową 2,3 godziny, natomiast na domową niemal 5 godzin. Mężczyźni odwrotnie. Pracy zawodowej poświęcają przeciętnie dziennie 4,15 godz., natomiast na domową 2,3 godz. W sumie polskie kobiety pracują 7,14 godz. Dziennie, natomiast mężczyźni – 6,37.
Polski rynek pracy charakteryzuje znacznie gorsze wynagradzanie kobiet niż mężczyzn, a ponadto niechęć do powierzania kobietom stanowisk kierowniczych. Na stanowiskach prezesa jest u nas zatrudnianych 97 proc. mężczyzn i zaledwie 3 proc. kobiet. Jeśli chodzi o inne wyższe szczeble zarządzania, to zajmują je mężczyźni w 78 proc., a kobiety w 22 proc. Proporcje te wyrównują się dopiero na średnich bądź niższych szczeblach zarządzania. Jeśli chodzi o szczebel średni, to jest on zajmowany w 58 proc. przez mężczyzn, a w 42 proc. przez kobiety.
Pod hasłem: „Polska dla rodziny – rodzina dla Polski”, rozpoczęła się 9 marca w Sejmie dwudniowa międzynarodowa konferencja skupiająca specjalistów od polityki rodzinnej z wielu krajów Europy. Organizatorem konferencji jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, a partnerem społecznym Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus".
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.