13 marca w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" będzie miała miejsce niezwykła premiera, którą uświetni swą obecnością m. in. attaché kulturalny Ambasady Meksyku, pani Monica Velarde.
Najnowsza propozycja Teatru Ateneum – polska prapremiera sztuki meksykańskiej autorki, Berty Hiriart (znanej m.in. z wielu tekstów dla dzieci, napisanych równocześnie z myślą o teatrze lalek) – to próba zapoznania młodych widzów z mało znaną, niezwykle barwną i bogatą egzotyczną kulturą oraz jej wspaniałą mitologią.
Bohaterka „Pocztówki z Meksyku”, mała dziewczynka o imieniu Tina, wraz z całą rodziną przenosi się za chlebem z ubogiej meksykańskiej wioski do Chicago. To jest jej droga ku dojrzewaniu; Tina, sięgając do własnych korzeni poprzez kontakt z przodkami, z tymi, którzy odeszli, przechodzi rodzaj inicjacji, odkrywa swoją tożsamość. Spektakl zrealizowany w prawdziwie meksykańskim klimacie, niezwykle kolorowy i zabawny w swym plastycznym wymiarze, rozgrywa się na wielu płaszczyznach, niosąc niejedno aktualne przesłanie, dotyczące m.in. tolerancji, rodziny, poczucia tożsamości, tradycji...
Reżyser, Ewa Piotrowska spędziła kilka miesięcy na stypendium w Meksyku. Nasza inscenizacja jest efektem jej poszukiwań literackich i teatralnych oraz współpracy z mieszkającą w tym kraju scenografką, Edytą Rzewuską.
Tekst przełożył Piotr Zieliński, muzykę skomponował Wojciech Błażejczyk, a rolę Tiny kreuje Krystyna Nowińska.
Swoją obecność na premierze, która odbędzie się w sobotę, 13 marca 2010 r. o godz. 16.00 na Scenie Ateneum, zapowiedziała sama autorka, która przyjedzie na nią specjalnie z Meksyku oraz attaché kulturalny Ambasady Meksyku, pani Monica Velarde.
Warto dodać, że w tym roku Meksyk obchodzi dwie ważne rocznice: 200-lecie niepodległości i 100 rocznicę rewolucji.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.