Niezależnymi dochodzeniami w sprawie nadużyć seksualnych w szkołach katolickich Holandii, jak zapowiedzieli tamtejsi biskupi, kierować będzie chadecki polityk Wim Deetman.
Ten były minister edukacji jest protestantem. Stał też na czele parlamentu i był burmistrzem Hagi. „Wybraliśmy kogoś spoza Kościoła katolickiego, by pokazać, że nie chcemy niczego ukrywać i bardzo nam zależy na otwartości śledztwa” – stwierdził bp Gerard de Korte. Episkopat wyznaczył ordynariusza Groningen na swojego rzecznika do współpracy z prowadzącą dochodzenia komisją. Ze strony Konferencji Holenderskich Zakonników takie samo zadanie pełnić będzie jej sekretarz generalny, o. Patrick Chatelion Counet.
9 marca na zebraniu poświęconym kwestii wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez osoby duchowne biskupi Holandii przeprosili ofiary, wyrażając współczucie. Tamtejszy Kościół wychodzi im naprzeciw już od kilkunastu lat. W 1995 r. ustanowił specjalną komisję „Hulp en Recht” – „Pomoc i Prawo”, która zebrała dotąd ok. 200 świadectw o takich nadużyciach. Wszystkie one dotyczą faktów, które miały miejsce w holenderskich instytucjach katolickich w latach 50., 60. i 70. ubiegłego wieku.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.