CIS: Na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski

Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

"Rozmawiamy z protestującymi i staramy się zadośćuczynić prośbom. Dlatego do ich dyspozycji na czas wizyty masażystów zostanie udostępniony pokój dziennikarski (na I piętrze, nieopodal miejsca protestu). Będziemy ustalać szczegóły z rodzicami - liczymy na współpracę" - napisał Grzegrzółka na Twitterze.

W poniedziałek posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus poinformowała, że nie wydano zgody na wejście masażystów do gmachu Sejmu. Na jej niedzielny apel zgłosiły się cztery osoby chcące pomóc osobom niepełnosprawnym uczestniczącym od 18 kwietnia w proteście w Sejmie.

Po tym, gdy Scheuring-Wielgus podała, że masażyści nie mogą wejść do gmachu parlamentu, Kancelaria Sejmu poinformowała w poniedziałek, że zaprasza fizjoterapeutów oraz rodziców i ich podopiecznych do specjalnie przygotowanego pokoju w Domu Poselskim.

Protestujący w Sejmie niepełnosprawni i ich opiekunowie ofertę odrzucili, argumentując to brakiem zaufania do Kancelarii Sejmu. Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych mówiła w poniedziałek w imieniu protestujących, że boją się oni, że jeżeli opuszczą miejsce protestu, nie będą mogli tam wrócić.

Według wcześniejszej informacji dyrektora Centrum Informacyjnego Sejmu do dyspozycji protestujących miała być przeznaczona odpowiednia sala w hotelu poselskim.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz ich podopiecznymi, którzy protestują w Sejmie domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej.

Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

W piątek z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych i ich podopiecznymi spotkał się prezydent Andrzej Duda, a później premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Minister spotkała się z rodzicami osób niepełnosprawnych także w niedzielę wieczorem.

Szef rządu zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Odnosząc się do tych zapowiedzi Iwona Hartwich mówiła w ubiegłym tygodniu, że to co zaproponował premier Morawiecki to nie są żadne propozycje. Jak podkreśliła, nie można przychodzić i mówić, że się komuś zabierze, żeby komuś dać

«« | « | 1 | » | »»
 • chuligan2
  24.04.2018 11:57
  W przypadku, np. syna pani Hartwich wlaściwym rozwiązaniem bylaby (w końcu skończył liceum) możliwość pracy - i w tym kierunku powinno iść również rozwiązywanie problemów (usamodzielnianie). Sekundo: zasiłek bez progu dochodowego - gdy Mama wymagała opieki nie wpadło nam na myśł staranie się o pomoc finansową - dochód na członka rodziny uznaliśmy za wystarczający na pokrycie kosztów pielęgnacji.
 • gosc
  24.04.2018 13:38
  Przeciez to jawna hucpa totalnej opozycji, widzicie to?
 • LazC
  24.04.2018 14:04
  "Jak podkreśliła [Iwona Hartwich], nie można przychodzić i mówić, że się komuś zabierze, żeby komuś dać." Czegoś nie rozumiem. No... Generalnie rzecz biorąc, najlepsze są ulgi od podatków. Ale w przypadku osób, które nie mogą pracować, zostają zasiłki. I w takiej sytuacji właśnie największą bolączką przy protestach społecznych są obietnice bez pokrycia ze strony polityków. Bo łatwo jest naobiecywać i górnikom, i pielęgniarkom, i nauczycielom, a nie wskazać, gdzie się zdobędzie pieniądze. Bo rok potem można powiedzieć "ojej, nie ma środków w budżecie, przykro". A tu przychodzi polityk i (słusznie lub nie) wskazuje źródło finansowania, to "przywódczyni protestujących" narzeka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  22°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  15°C Czwartek
  rano
  18°C Czwartek
  dzień
  wiecej »