Wspólne polsko-litewskie obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem będą głównym tematem rozpoczynającej się w poniedziałek dwudniowej wizyty w Warszawie wiceministra obrony Litwy Vytautasa Umbrasasa.
Jak informuje w komunikacie litewskie ministerstwo obrony, podczas tej wizyty ma zostać podpisany protokół zamierzeń przewidujący udział obu stron w obchodach.
Wiadomo już, że centralne uroczystości odbędą się na polach grunwaldzkich 14-18 lipca i będą się składały z dwóch części. W części oficjalnej głos zabiorą m.in. prezydenci Polski i Litwy, Lech Kaczyński i Dalia Grybauskaite. W drugiej tradycyjnie odbędzie się inscenizacja bitwy, podczas której po raz pierwszy zostanie odtworzona rola Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda.
Uroczystości związane z 600-leciem bitwy pod Grunwaldem, w których wezmą udział głowy państw, odbędą się 15 lipca. Inscenizacja bitwy zorganizowana zostanie na Polach Grunwaldu dwa dni później, 17 lipca.
W roli Witolda wystąpi, wyłoniony w drodze konkursu, 39-letni kapitan wojska litewskiego Donatas Mazurkeviczius. Będzie miał specjalnie na tę okazję wykonaną zbroję ważącą około 30 kilogramów i będzie mu towarzyszyło 50 rycerzy litewskich w strojach średniowiecznych.
Litwa wielką wagę przywiązuje do tegorocznych obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. W trakcie obchodów 20. rocznicy odrodzenia państwa, 11 marca, przedstawiciele litewskich władz niejednokrotnie odwoływali się do tej bitwy, podkreślając znaczenie zwycięstwa pod Grunwaldem, zaznaczając, że w tym roku Polska i Litwa wspólnie uczczą rocznicę bitwy.
Od kilkunastu lat na Polach Grunwaldu w sobotę, przypadającą po 15 lipca, organizowane są co roku inscenizacje bitwy z 1410 r., w których biorą udział bractwa rycerskie z całej Europy. Widowisko cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ogląda je co roku ok. 100 tys. osób. W tym roku inscenizacja bitwy ma być wyjątkowo okazała i - jak od jesieni informowały władze samorządowe województwa warmińsko-mazurskiego, które są głównym organizatorem obchodów - miała być głównym punktem uroczystości związanych z rocznicą 600-lecia grunwaldzkiej wiktorii.
Ponieważ patronat nad tegoroczną jubileuszową rocznicą bitwy objęli prezydenci Polski i Litwy, władze warmińsko-mazurskiego liczyły, że głowy państw obejrzą zaplanowaną na 17 lipca inscenizację.
Jednak prezydent postanowił zorganizować oficjalną uroczystość 15 lipca, czyli w dniu, kiedy odbyła się bitwa, m.in. dlatego - jak tłumaczyła Kancelaria Prezydenta - by uniknąć "zderzenia się dwóch imprez o całkowicie odmiennym charakterze". Zwrócił też uwagę, że uroczystość z udziałem gości zagranicznych będzie wymagała szczególnych środków bezpieczeństwa.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.