„Wiem, jak bardzo pragniecie pokoju i cierpliwie zabiegacie o jego przywrócenie” – powiedział Papież do sudańskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina. Każdego z nich przyjął w tych dniach osobno, w tym dziś m.in. kard. Gabriela Wako ze stołecznego Chartumu. Benedykt XVI pochwalił episkopat Sudanu za jednogłośne wypowiadanie się przeciw nawrotowi wojny i apele o pokój na każdym szczeblu narodowego życia.
„Aby pokój głęboko zapuścił korzenie, trzeba podjąć konkretne wysiłki dla ograniczenia czynników destabilizacji – zwłaszcza korupcji, napięć etnicznych, obojętności, egoizmu. Inicjatywy na tym polu niewątpliwie okażą się owocne, jeśli będą oparte na prawości, poczuciu powszechnego braterstwa oraz cnotach sprawiedliwości, odpowiedzialności i miłosierdzia. Traktaty i inne porozumienia, niezbędne w procesie pokojowym, przyniosą owoc tylko wówczas, gdy będzie je inspirować i towarzyszyć im dojrzałe, uczciwe sprawowanie władzy”.
Papież zachęcił sudański episkopat, by głosząc dalej pojednanie i przebaczenie, czerpał z niedawnego Synodu Biskupów dla Afryki. Uleczenie ran będących skutkiem przemocy może wymagać wielu lat, ale dla osiągnięcia trwałego pokoju konieczna jest przemiana serca. Jako głosiciele Ewangelii biskupi Sudanu starają się wpoić wiernym i całemu społeczeństwu poczucie odpowiedzialności, wzywając do przebaczenia i wzajemnej akceptacji. Zabiegają też o promocję podstawowych praw człowieka przez praworządność. „Cenię to wszystko, co Kościół w waszym kraju robi, by pomóc biednym w godnym życiu, zapewnieniu im stałego zatrudnienia i wnoszenia własnego wkładu w społeczeństwo” – powiedział Benedykt XVI. Zalecił sudańskim biskupom osobiste świadectwo jedności w Chrystusie i wspólne inicjatywy. Winni oni pomagać duchownym i wiernym w braterskim wspieraniu się nawzajem, niezależnie od różnic rasowych czy etnicznych.
Ważną rolę dla dawania świadectwa Chrystusowi w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym ma katolicka edukacja, w tym powstały w 2009 r. uniwersytet katolicki w Dżubie na południu Sudanu, a także ruchy kościelne. Ojciec Święty wyraził biskupom uznanie za wysiłek utrzymywania dobrych relacji z muzułmańską większością. Należy z nią prowadzić „dialog życia” w oparciu o wspólne dla nas i wyznawców islamu wartości. Taką samą otwartość i miłość trzeba okazywać wyznającym religie tradycyjne.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...