Papież w podrzymskim sanktuarium maryjnym.
Papież Franciszek wybrał sanktuarium Matki Bożej Miłości w Rzymie na rozpoczęcie miesiąca poświęconego Maryi. W programie popołudniowej pielgrzymki znalazł się różaniec w intencji pokoju w Syrii i na całym świecie oraz spotkanie z grupą osób starszych oraz z mami, które opiekują się małymi dziećmi.
Sanktuarium to swoimi początkami sięga XVIII w. Następnie w czasie II wojny światowej po cudownym ocaleniu Rzymu papież Pius XII ogłosił Maryję z sanktuarium Bożej Miłości Wybawicielką Miasta. Jako wotum wdzięczności wybudowano nowe sanktuarium, które zostało otwarte w czasie Wielkiego Jubileuszu. Miejsce to nadal przyciąga mieszkańców Rzymu. Co roku, od pierwszej soboty po Wielkanocy do ostatniej soboty października organizowane są nocne piesze pielgrzymki do sanktuarium.
Dzisiejszą pielgrzymką Franciszek zwraca uwagę na znaczenie maja jako miesiąca maryjnego. O genezie nabożeństw majowych mówi włoski mariolog Antonio Grasso.
"Prawdziwymi inspiratorami uznania maja za miesiąc maryjny byli trzej jezuici – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Antonio Grasso. Pierwszy, Annibale Dionisi, w 1725 r. w Weronie opublikował książkę, gdzie opisał strukturę obchodów tego miesiąca. Drugi, Francesco Latomia, w 1758 r. w Palermo wydał serię codziennych medytacji o treści maryjnej na ten miesiąc. I wreszcie Alfonso Muzzarelii w Rzymie w 1785 r. opublikował dzieło, które kończy ten proces. W pierwszej połowie XIX w. w całej Europie i Ameryce maj był już uważany za miesiąc maryjny. Wtedy ta idea rozprzestrzenia się również na kraje misyjne".
*
Przy okazji warto wspomnieć także o życzeniu, które Papież skierował dziś do młodych ludzi zebranych na spotkaniu w Loppiano. "Obyście wszędzie byli budowniczymi pokoju i nadziei" powiedział Franciszek i zachęcił ich, aby czerpali nowe światło z Jezusa i Ewangelii do kroczenia w jedności i radości ulicami dzielenia się i solidarności, ukazując wszystkim piękno wspólnego życia.
Loppiano to cytadela należąca do ruchu Focolari, położona na wzgórzach Toskanii. W tym roku święto młodych Genfest Italia zgromadziło tam ok. 3 tys. osób. Dodajmy, iż już niedługo, 10 maja, miejsce to odwiedzi Papież Franciszek.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.