Nie osiągnęliśmy jeszcze porozumienia z Polską, ale zmierzamy w dobrym kierunku - powiedział w czwartek w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.
- Chcemy wykazać pewną otwartość na postulaty Komisji Europejskiej, aby zamknąć spór i zająć się sprawami ważnymi dla Unii Europejskiej - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz w Brukseli po spotkaniu z wiceszefem KE Fransem Timmermansem.
Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Timmermans w rozmowie o prowadzonej przez KE procedurze ws. naruszenia praworządności wskazywał m.in. kwestię skargi nadzwyczajnej oraz asesorów, którzy - jak dodał - powinni mieć niezależność w orzekaniu.
"Przedstawiliśmy, jak my widzimy, że dialog będzie prowadzony. Frans Timmermans powiedział, że zapozna się z tymi argumentami, zobaczymy, jak to prawo jest sformułowane i podejmie właściwą decyzję, co do kontynuowania dalszego dialogu i ewentualnie do uchylenia czy też wycofania art. 7, na co byśmy oczekiwali" - powiedział.
"Chcemy wykazać pewne otwarcie na postulaty Komisji po to, żeby zamknąć tę sprawę, zająć się sprawami innymi, ważnymi w UE takimi jak budżet" - dodał.
"Była to bardzo konstruktywna rozmowa, przeszliśmy przez wszystkie problemy, które leżą obecnie na stole" - poinformował dziennikarzy wiceszef KE.
Zaznaczył, że wspólne prace trwają i wszystkie kwestie są szczegółowo omawiane. "Odnotowujemy postęp, ale pora na podsumowanie będzie, gdy pojawią się decyzje polskiego parlamentu" - zastrzegł.
Tematem rozmowy Timmermansa i Czaputowicza były reformy sądownictwa w Polsce oraz praworządność.
W grudniu ub. roku KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obydwie strony; obecnie Komisja domaga się dalszych ustępstw ze strony Polski, m.in. odnośnie skargi nadzwyczajnej.
W czwartek po południu szef polskiego MSZ spotka się również z unijną komisarz ds. sprawiedliwości Vierą Jourovą.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.