Czaputowicz: Chcemy wykazać otwartość na postulaty KE, by zakończyć spór

Nie osiągnęliśmy jeszcze porozumienia z Polską, ale zmierzamy w dobrym kierunku - powiedział w czwartek w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

- Chcemy wykazać pewną otwartość na postulaty Komisji Europejskiej, aby zamknąć spór i zająć się sprawami ważnymi dla Unii Europejskiej - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz w Brukseli po spotkaniu z wiceszefem KE Fransem Timmermansem.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Timmermans w rozmowie o prowadzonej przez KE procedurze ws. naruszenia praworządności wskazywał m.in. kwestię skargi nadzwyczajnej oraz asesorów, którzy - jak dodał - powinni mieć niezależność w orzekaniu.

"Przedstawiliśmy, jak my widzimy, że dialog będzie prowadzony. Frans Timmermans powiedział, że zapozna się z tymi argumentami, zobaczymy, jak to prawo jest sformułowane i podejmie właściwą decyzję, co do kontynuowania dalszego dialogu i ewentualnie do uchylenia czy też wycofania art. 7, na co byśmy oczekiwali" - powiedział.

"Chcemy wykazać pewne otwarcie na postulaty Komisji po to, żeby zamknąć tę sprawę, zająć się sprawami innymi, ważnymi w UE takimi jak budżet" - dodał.

"Była to bardzo konstruktywna rozmowa, przeszliśmy przez wszystkie problemy, które leżą obecnie na stole" - poinformował dziennikarzy wiceszef KE.

Zaznaczył, że wspólne prace trwają i wszystkie kwestie są szczegółowo omawiane. "Odnotowujemy postęp, ale pora na podsumowanie będzie, gdy pojawią się decyzje polskiego parlamentu" - zastrzegł.

Tematem rozmowy Timmermansa i Czaputowicza były reformy sądownictwa w Polsce oraz praworządność.

W grudniu ub. roku KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obydwie strony; obecnie Komisja domaga się dalszych ustępstw ze strony Polski, m.in. odnośnie skargi nadzwyczajnej.

W czwartek po południu szef polskiego MSZ spotka się również z unijną komisarz ds. sprawiedliwości Vierą Jourovą.

«« | « | 1 | » | »»
 • krut00
  03.05.2018 16:25
  Lepszy na wolności owoc lada jaki niźli w niewoli przysmaki. Kiedy Polska wystąpi do KE z żądaniem odszkodowań za zniszczenia puszczy spowodowane działalnością korników i namolnym obezwładnianiem polskiej samorządności ? Niestety nie mam zaufania do MSZ, straciłem zaufanie do pana prezydenta, a ostatnia działalność pana Kaczyńskiego też nie napawa optymizmem.
 • 000
  03.05.2018 20:51
  Dyplomacja, oczywiście, tylko trzeba umieć grać. Z zewnątrz trudno to ocenić, ważne jest to czego się nie mówi i o czym nie wszyscy muszą wiedzieć. Po owocach poznamy - ale może też być za późno. Liczę tylko na jedno - że Pan Premier, który za młodu kopał w lesie własny grób, ani Pan Prezes, który przeżył niewyobrażalną osobistą tragedię, nigdy tego nie zapomną i tym, co szkodzą Polsce, pod jakimkolwiek obcym naciskiem na milimetr nie odpuszczą. Co do Pana Prezydenta, to zgodnie z wolą Pierwszej Damy ogłoszoną w prasie kobiecej, i logiką własnych działań, powoli kończy on swoją pierwszą i zdecydowanie ostatnią kadencję. Czas więc prze-najwyższy pilnie rozglądać się za nowym kandydatem.
 • gosc
  06.05.2018 20:14
  Czaputowicz - to nie dobra zmiana - to FATALNA zmiana. Pis już nie rządzi lecz UNIA WOLNOŚCI
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  -1°C Czwartek
  rano
  1°C Czwartek
  dzień
  1°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  wiecej »