Brytyjski dwór królewski potwierdził we wtorek termin wizyty Benedykta XVI w Anglii i Szkocji. Pobyt papieża w dniach 16-19 września będzie pierwszą w historii stosunków brytyjsko-watykańskich wizytą państwową głowy Kościoła katolickiego.
Pierwszą w ogóle wizytę papieża w Wielkiej Brytanii, z którą w 1982 roku przebywał Jan Paweł II, określa się jako duszpasterską, choć także ona miała elementy wizyty państwowej.
Wielka Brytania zerwała stosunki z Watykanem w 1534 roku po ogłoszeniu przez króla Henryka VIII Aktu Supremacji i objęcia przez monarchę zwierzchnictwa nad Kościołem. Kościół anglikański ma w Wielkiej Brytanii status Kościoła państwowego. Liczbę katolików w tym kraju ocenia się na ok. 6 mln, co stanowi ok. 10 proc. ludności.
Przewodniczący konferencji biskupów katolickich Anglii i Walii, arcybiskup Westminsteru Vincent Nichols oraz przewodniczący konferencji biskupów Szkocji kardynał Keith O'Brien, odpowiadający za organizację wizyty Benedykta XVI od strony duszpasterskiej, poinformowali we wtorek na konferencji prasowej o uruchomieniu internetowego portalu papalvisit.co.uk, na którym zamieszczane będą informacje dotyczące wizyty.
Nieoficjalne doniesienia sugerują, iż Benedykt XVI, podobnie jak Jan Paweł II nie chce, by jego wizycie towarzyszyła pompa i wyszukany ceremoniał. W Londynie papież zatrzyma się, podobnie jak jego poprzednik, w rezydencji nuncjusza apostolskiego w dzielnicy Wimbledon.
W Szkocji Benedykt XVI będzie przebywał jeden dzień i m.in. odprawi mszę św. w Glasgow. Królowa Elżbieta II przyjmie głowę Kościoła katolickiego w swoim pałacu Holyroodhouse w Edynburgu.
W Coventry, w Anglii, Benedykt XVI weźmie udział w mszy św. pod gołym niebem, której ważnym elementem będzie beatyfikacja kardynała Johna Henry'ego Newmana (1801-90), wybitnego intelektualisty i człowieka głębokiej wiary, który początkowo był anglikaninem.
W Westminster Hall w Londynie papież spotka się z działaczami organizacji obywatelskich. Odwiedzi też duchowego zwierzchnika anglikanów, arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa, w jego rezydencji w Pałacu Lambeth w Londynie. Będzie się też modlił wraz z hierarchami innych Kościołów chrześcijańskich w opactwie westminsterskim.
Minister ds. Szkocji Jim Murphy ocenił na wtorkowej konferencji prasowej, że koszty wizyty Benedykta XVI wyniosą ok. 15 mln funtów i zostaną pokryte przez rząd brytyjski i brytyjskie episkopaty w nieustalonej jeszcze proporcji. Koszty zapewnienia porządku i bezpieczeństwa weźmie na siebie policja i pokryje je ze swego budżetu. Według Murphy'ego mogą one sięgnąć ok. 50 mln funtów.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.