Niemiecki Kościół katolicki planuje utworzenie funduszu na odszkodowania dla ofiar nadużyć seksualnych - informuje w środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung" w wydaniu internetowym.
Według gazety, która powołuje się na źródła w Kościele, fundusz taki miałby służyć wsparciu ofiar molestowania, ale także wspierać działania prewencyjne oraz informacyjne.
Wzorem dla tego rozwiązania miałby być fundusz utworzony w 2000 r. dla wsparcia byłych pracowników przymusowych w instytucjach Kościoła katolickiego podczas II wojny światowej. Opiewał on na 10 milionów marek niemieckich i przeznaczony był na odszkodowania oraz sfinansowanie działań edukacyjnych.
"Chcemy pomóc ofiarom. Pracujemy nad odpowiednimi rozwiązaniami" - powiedział przewodniczący Komisariatu Biskupów Niemieckich prałat Karl Juesten, ale nie potwierdził wprost informacji o planowanym funduszu.
Dodał, że większość ofiar molestowania, które zgłosiły się do tej pory, w ogóle nie żąda pieniędzy. "Chcą, byśmy wreszcie ich wysłuchali i im uwierzyli" - powiedział prałat, cytowany przez "SZ".
Według niego do zadośćuczynienia ofiarom zobowiązani są przede wszystkim sprawcy nadużyć, którzy "z reguły nie należą do ubogich". Dopiero wówczas, gdyby nie byli oni w stanie udzielić pomocy finansowej ofiarom, powinien włączyć się episkopat.
Od kilku tygodni w Niemczech niemal codziennie ujawniane są przypadki molestowania, do których dochodziło w przeszłości w internatach podległych Kościołowi katolickiemu. Kościół obiecał dogłębne wyjaśnienie skandalu. Niemiecki rząd zamierza zaprosić osoby poszkodowane oraz przedstawicieli instytucji, gdzie dochodziło do nadużyć, do rozmów przy okrągłym stole.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.