W najbliższą sobotę, 20 marca po raz trzeci będzie obradować komisja ds. dialogu z lefebrystami. Informuje o tym francuska agencja specjalizująca się w sprawach watykańskich - I.Media. Poprzednie spotkania odbyły się 26 października ub. roku i 18 stycznia bieżącego roku.
Agencja zwraca uwagę, że obecne spotkanie odbędzie się w atmosferze naznaczonej wypowiedziami członków Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, krytykujących Benedykta XVI, Jana Pawła II i episkopat Francji. Powołując się na źródła zbliżone do komisji agencja I.Media twierdzi, że pojawiają się poważne trudności w nawiązaniu prawdziwego dialogu w obliczu sztywności stanowiska delegacji lefebrystów. Rozmowy komisji mają charakter poufny i nie należy oczekiwać po jej spotkaniu jakichkolwiek komunikatów.
Po wizycie Benedykta XVI w rzymskiej synagodze na informacyjnym portalu internetowym lefebrystów „DICI” ukazał się komentarz, w którym zarzucono papieżowi, że jego słów nie da się pogodzić z nauczaniem apostołów Piotra i Pawła.
4 marca na stronie internetowej „Porte latine” przełożony lefebrystów we Francji, ks. Régis de Cacqueray zaatakował niektórych biskupów tego kraju za dialog z wyznawcami islamu i judaizmu. Natomiast w wypowiedzi na tym samym portalu opat Patrick de La Rocque wystąpił przeciw perspektywie beatyfikacji Jana Pawła II, uważając, że na wyniesienie na ołtarze zasługuje Pius XII.
Podstawowe sprawy poruszane w rozmowach obu stron dotyczą akceptacji przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X nauki Soboru Watykańskiego II, zwłaszcza dialogu Kościoła z wyznawcami judaizmu i z innymi wspólnotami chrześcijańskimi. Problemem jest też kwestia odpowiedniej struktury prawnej – czy ma to być prałatura personalna, jak ma to miejsce w przypadku Opus Dei czy też ordynariat personalny. Do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X należy 491 księży, 215 kleryków, 117 braci zakonnych oraz 164 zakonnice.
26 października ub. roku rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SI zapowiedział, że spotkania z przedstawicielami tradycjonalistów odbywać się będą co dwa miesiące.
Ze strony watykańskiej biorą w nich udział sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Luis F. Ladaria Ferrer SI i sekretarz Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” ks. prałat Guido Pozzo oraz mianowani eksperci: o. Charles Morerod OP, sekretarz Międzynarodowej Komisji Teologicznej, prał. Fernando Ocáriz, konsultor Kongregacji Nauki Wiary, będący zarazem wikariuszem generalnym Opus Dei i konsultor Kongregacji Nauki Wiary ks. Karl Josef Becker SI.
W skład delegacji lefebrystów, na której czele stoi Hiszpan, bp Alfonso De Galarreta, wchodzą: o. Benoît de Jorna, dyrektor międzynarodowego seminarium św. Piusa X w Ecône w Szwajcarii, o. Jean-Michel Gleize, profesor seminarium w Ecône i wspomniany już o. Patrick de La Rocque, opat klasztoru św. Ludwika w Nantes we Francji.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.