Ponad 300 członków kilku polskich grup rekonstrukcyjnych weźmie udział w sobotniej inscenizacji bitwy o Kołobrzeg (Zachodniopomorskie), która zakończy obchody 65. rocznicy walk o miasto.
Historyczny spektakl przygotowało Muzeum Oręża Polskiego. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło i dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Tadeusz Buk.
Inscenizacja bitwy o miasto odbędzie się w Parku Zdrojowym. Publiczność będzie mogła obejrzeć cztery sceny walk, m.in. szturm polskich oddziałów na dwie niemieckie barykady i ostrzał niemieckich pozycji przez artylerię.
W czasie inscenizacji rekonstruktorzy będą używać ciężkiego sprzętu, w tym jedynego w Polsce jeżdżącego działa samobieżnego SU-76. Pojazdów takich w czasie walk o miasto w marcu 1945 r. używały 3 Dywizja Piechoty im. Romualda Traugutta i 4 Dywizja Piechoty im. Jana Kilińskiego.
Bitwa o Kołobrzeg trwała 14 dni (od 4 do 18 marca 1945 r.) i była największym ulicznym starciem polskich oddziałów w czasie II wojny światowej.
Jako pierwsze do miasta podeszły jednostki radzieckie: 45. Brygada Pancerna płk. Morgunowa z 1. Armii Pancernej i 272. Dywizja Piechoty płk. Mieszkowa z 19. Armii. Podjęta przez nie próba zdobycia Kołobrzegu z marszu nie powiodła się i jednostki te rozpoczęły blokadę miasta.
Polscy żołnierze podeszli pod miasto 7 marca 1945. Pierwsze walki z Niemcami na przedpolach Kołobrzegu stoczył 16. Pułk Piechoty z 6. Dywizji Piechoty. Miasto zaczęto szturmować dzień później. Do samego Kołobrzegu Polakom udało wejść dopiero 12 marca. W ciągu dwóch kolejnych dni zlikwidowano najsilniejsze punkty oporu na przednim skraju obrony. Niemcom zaproponowano kapitulację. Propozycję odrzucono. Atakujący wznowili natarcie na centrum miasta i port. 17 marca Niemcy utrzymywali w Kołobrzegu już tylko niewielki przyczółek w rejonie portu. Dzień później po jego likwidacji walki ustały.
W bitwie o Kołobrzeg, jak podaje w książce "Chwała i zdrada. Wojsko Polskie na Wchodzie 1943-45" Edward Kospath-Pawłowski, uczestniczyło łącznie 29 tys. polskich żołnierzy, wspieranych przez 815 dział i moździerzy, 12 czołgów ciężkich, 23 działa samobieżne SU-76 i 102 samoloty.
Polacy stracili w walkach 3 807 żołnierzy (1 013 zabitych, 142 zaginionych i 2 652 rannych), 15 dział i moździerzy, 3 działa samobieżne, 3 czołgi i 5 samolotów.
Kołobrzegu broniło 10-12 tys. niemieckich żołnierzy (w tym Łotysze z 15. Dywizji Grenadierów Waffen SS i Francuzi z 33. Dywizji Grenadierów Waffen SS Charlemagne) wyposażonych w 84 działa, 8 czołgów i dział samobieżnych, 12 transporterów opancerzonych i 16 wyrzutni rakietowych Nebelwerfer. Obrońców wspierały okręty Kriegsmarine, która również prowadziła ewakuację tysięcy cywilów z miasta.
Po stronie niemieckiej było ok. 5 tys. zabitych i rannych. Co najmniej 4 tys. żołnierzy trafiło do niewoli. Walki o miasto było bardzo ciężkie. Średnie dobowe tempo natarcia wynosiło 300 - 400 m. Atakujący wystrzeli w czasie bitwy 31,5 tys. pocisków artyleryjskich. Kołobrzeg został zniszczony w 90 proc.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.