Problematyka energetyczna, dotycząca m.in. gazu ziemnego oraz emisji CO2 - to temat rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z komisarzem UE ds. energii, Guenterem Oettingerem.
Podczas piątkowej konferencji prasowej Pawlak poinformował, że rozmowy dotyczyły zmniejszenia emisji CO2, zwiększenia efektywności w energetyce, także efektywności sieci przesyłowych, zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu. Poruszono również kwestie dotyczące energetyki jądrowej.
"Dwa aktualne tematy są dla nas bardzo ważne na najbliższe tygodnie, miesiące - kwestia rurociągu jamalskiego, a także rozbudowy, modernizacji infrastruktury gazowej. Chcemy na szczeblu roboczym dyskutować o tym i do połowy roku osiągnąć możliwie jak najlepsze rezultaty w tym względzie" - powiedział Oettinger.
Komisarz podkreślił, że Polska jest krajem kluczowym, jeśli chodzi o europejską politykę energetyczną. "Polityka energetyczna Polski słusznie opiera się na bezpieczeństwie energetycznym. Dotyczy to szczególnie podstawowego postulatu uzyskania dla Polski pełnego bezpieczeństwa energetycznego, zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i przemysłowych" - zaznaczył.
Trwająca od czwartku dwudniowa wizyta unijnego komisarza w Warszawie jest jego pierwszą bilateralną podróżą zagraniczną od czasu objęcia przez niego funkcji w lutym br.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.