Nową formułę dialogu z Kościołem katolickim przyjął Międzynarodowy Żydowski Komitet Konsultacji Międzyreligijnych. Delegacja tego wspólnego dla głównych światowych organizacji żydowskich zespołu przebywała 16 i 17 marca z dwudniową wizytą w Watykanie.
Komitet utrzymuje kontakty ze Stolicą Apostolską już od 40 lat. Jak wyjaśnił jego przewodniczący, rabin Richard Marker, który stał na czele delegacji, rozmowy prowadzono dotąd głównie z Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Podczas obecnej wizyty objęły one również inne dykasterie Kurii Rzymskiej, z którymi łączą żydów wspólne zainteresowania i pola działalności. Spotkano się z trzema kardynałami: watykańskim sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz przewodniczącymi Papieskich Rad: „Iustitia et Pax”, Peterem Turksonem, i ds. Dialogu Międzyreligijnego, Jean Louis Tauranem. Z tym ostatnim rozmawiano oczywiście o relacjach z islamem. Nie odwiedzono tym razem Kongregacji Nauki Wiary, ale nie wyklucza się tego przy którejś z następnych wizyt.
Rozmowy w Watykanie – podkreślił przewodniczący żydowskiej delegacji – były „serdeczne i przyjazne”. Dotyczyły bardzo szerokiej gamy tematów, nie ograniczając się bynajmniej tylko do Piusa XII. Gdy chodzi o jego beatyfikację, rabin Richard Marker zaznaczył, że żydzi nie mają prawa ingerować w sprawy wiary jakiejkolwiek innej religii. Tym niemniej uważał za obowiązek przedstawienie tego, co ich w tej kwestii uderza. Jak poinformowała strona żydowska, rozmawiała ona też o przygotowywanym Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Wysunęła zastrzeżenia co do faktu, że w dokumencie przygotowawczym Lineamenta jako jedyny konflikt bliskowschodni wspomina się kontrowersje izraelsko-palestyńskie. Zarzuciła też przemilczenie prześladowania żydów w krajach arabskich. Gdy chodzi o wielkopiątkową modlitwę za żydów, delegacja Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu Konsultacji Międzyreligijnych uznała, że tekst wprowadzony przed dwoma laty przez Benedykta XVI nie budzi problemów. Zależy jej tylko, by nosił on tytuł: „Modlitwa za żydów”, a nie: „... o nawrócenie żydów”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.