Nową formułę dialogu z Kościołem katolickim przyjął Międzynarodowy Żydowski Komitet Konsultacji Międzyreligijnych. Delegacja tego wspólnego dla głównych światowych organizacji żydowskich zespołu przebywała 16 i 17 marca z dwudniową wizytą w Watykanie.
Komitet utrzymuje kontakty ze Stolicą Apostolską już od 40 lat. Jak wyjaśnił jego przewodniczący, rabin Richard Marker, który stał na czele delegacji, rozmowy prowadzono dotąd głównie z Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Podczas obecnej wizyty objęły one również inne dykasterie Kurii Rzymskiej, z którymi łączą żydów wspólne zainteresowania i pola działalności. Spotkano się z trzema kardynałami: watykańskim sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz przewodniczącymi Papieskich Rad: „Iustitia et Pax”, Peterem Turksonem, i ds. Dialogu Międzyreligijnego, Jean Louis Tauranem. Z tym ostatnim rozmawiano oczywiście o relacjach z islamem. Nie odwiedzono tym razem Kongregacji Nauki Wiary, ale nie wyklucza się tego przy którejś z następnych wizyt.
Rozmowy w Watykanie – podkreślił przewodniczący żydowskiej delegacji – były „serdeczne i przyjazne”. Dotyczyły bardzo szerokiej gamy tematów, nie ograniczając się bynajmniej tylko do Piusa XII. Gdy chodzi o jego beatyfikację, rabin Richard Marker zaznaczył, że żydzi nie mają prawa ingerować w sprawy wiary jakiejkolwiek innej religii. Tym niemniej uważał za obowiązek przedstawienie tego, co ich w tej kwestii uderza. Jak poinformowała strona żydowska, rozmawiała ona też o przygotowywanym Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Wysunęła zastrzeżenia co do faktu, że w dokumencie przygotowawczym Lineamenta jako jedyny konflikt bliskowschodni wspomina się kontrowersje izraelsko-palestyńskie. Zarzuciła też przemilczenie prześladowania żydów w krajach arabskich. Gdy chodzi o wielkopiątkową modlitwę za żydów, delegacja Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu Konsultacji Międzyreligijnych uznała, że tekst wprowadzony przed dwoma laty przez Benedykta XVI nie budzi problemów. Zależy jej tylko, by nosił on tytuł: „Modlitwa za żydów”, a nie: „... o nawrócenie żydów”.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.