Kard. Brandmüller: Święcenie kobiet to herezja

Święcenie kobiet na księży lub diakonów jest herezją, która pociąga za sobą ekskomunikę. Opinię taką przedstawił kard. Walter Brandmüller na łamach niemieckiej gazety „Die Tagespost”.

Były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, a także jeden z sygnatariuszy czterech „dubia” (wątpliwości) ws. adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” odpowiedział na słowa Annegret Kramp-Karrenbaue, która 10 maja oświadczyła, że kobiety powinny zajmować kierownicze stanowiska w Kościele. Sekretarz generalna Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) powiedziała dziennikowi „Die Zeit”, że choć ma nadzieję na święcenie kobiet-księży, to bardziej realnym celem jest kobiecy diakonat.

W swej odpowiedzi kard. Brandmüller przypomniał, że kwestia święceń kapłańskich dla kobiet została autorytatywnie rozstrzygnięta przez papieża Jana Pawła II. W rezultacie każdy, kto się przy tym upiera - włączając w to święcenie kobiet-diakonów - nie tylko „porzuca podstawy wiary katolickiej”, ale także popada w herezję, której konsekwencją jest „wykluczenie z Kościoła - ekskomunika”.

Niemiecki purpurat dodał, że uporczywe domaganie się święceń kapłańskich dla kobiet, zniesienie celibatu dla księży, interkomunii i ponownego małżeństwa kościelnego po rozwodzie nie przyniesie oczekiwanego ożywienia Kościoła. Podaje przykład Kościoła luterańskiego w Niemczech, w którym spełnienie wszystkich tych żądań przyniosło efekt w postaci pustoszejących kościołów.

Kardynał podkreślił, że Kościół katolicki nie jest „ludzką instytucją”. Stanowi natomiast wspólnotę wierzących w Jezusa Chrystusa, zbudowaną na sakramentach, żyjąca w formach, strukturach i według praw danych jej przez jej Boskiego Założyciela. Dlatego żaden człowiek nie ma mocy ich zmienić, nawet papież czy sobór.

«« | « | 1 | » | »»
 • Radek
  25.05.2018 08:44
  Co do święcenia kobiet. Mam nadzieję że Panie mają poczucie humoru i wybaczą mi mały żart: Dlaczego w Kościele Katolickim nie święci się Kobiet? Bo trzeba by zlikwidować tajemnicę spowiedzi;-) A tak na serio, to nie wiem czemu Jezus wybrał za Apostołów facetów, po śmierci go o to spytamy. Pozdrawiam wszystkich.
 • tomat
  25.05.2018 10:40
  @ Radek Pan Jezus wybrał mężczyzn (nie facetów, facet to współczesny bawidamek), bo TAK CHCIAŁ, bo tak się BOGU PODOBAŁO. Z wolą Boga się nie dyskutuje. Wasze myśli nie są Moimi myślami - mówi Pan. Jan Paweł II to potwierdził. Komu się nie podoba bycie w Kościele katolickim, może go opuścić i żyć po swojemu, jeśli uważa, że tak jest dobrze.
 • nicki
  25.05.2018 10:47
  Moderacjo gościa; czy jest herezją prawo do Komunii świętej dla rozwodników w nowych związkach wypływająca z interpretacji AL jaką przyjęły niektóre episkopaty? Proszę o odpowiedź, a nie usuwanie pytania. Jako katolik mam prawo wiedzieć co jest prawdą, a co herezją w tej kwestii.
 • gentleman
  26.05.2018 14:17
  Wszystkich tych, którzy optują za wyświęcaniem kobiet na księży, zapraszam na pierwszy lepszy czarny marsz drucianych wieszaków. Po wejrzeniu w oczy kilku z ubranych na czarno kobiet zastanówcie się, czy otworzylibyście przed kimś takim serce w konfesjonale. A jeśli się nie spowiadasz, a jesteś za wyświęcaniem kobiet, to sobie załóż własny kościół, a od katolików się odczep.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  13°C Sobota
  noc
  10°C Sobota
  rano
  12°C Sobota
  dzień
  12°C Sobota
  wieczór
  wiecej »