Unijny trybunał o uboju rytualnym

Ubój rytualny bez ogłuszenia może odbywać się tylko w zatwierdzonych rzeźniach. To prawo nie ogranicza wolności religijnej - orzekł w piątek Trybunał Sprawiedliwości UE, odrzucając w ten sposób pozew organizacji muzułmańskich z Belgii.

Muzułmańskie Święto Ofiarowania jest obchodzone każdego roku przez kilka dni. Znaczna liczba praktykujących muzułmanów uważa, że ich obowiązkiem w tych dniach jest ubicie lub zlecenie ubicia - najlepiej pierwszego dnia tego święta - zwierzęcia, którego mięso jest następnie spożywane w gronie rodzinnym oraz rozdzielane między potrzebujących, sąsiadów i członków dalszej rodziny.

Jak podał Trybunał, większości członków wspólnoty muzułmańskiej w Belgii uważa, że ubój ten powinien nastąpić bez uprzedniego ogłuszania zwierząt i z uwzględnieniem innych wymogów rytualnych.

Od 1998 r. belgijskie prawo stanowiło, że ubój rytualny mógł odbywać się jedynie w zatwierdzonych lub tymczasowych rzeźniach. W związku z tym rząd zatwierdzał co roku ubojnie tymczasowe, które - jak informuje TSUE - były potrzebne z uwagi na zwiększony popyt na mięso z uboju rytualnego w tym okresie.

W 2014 r. rząd Regionu Flamandzkiego ogłosił, że nie będzie już udzielać zezwoleń ubojniom tymczasowym, bo ich wydawanie jest sprzeczne z prawem UE, a w szczególności z przepisami unijnego rozporządzenia w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania. Od 2015 r. zgodnie z nowym flamandzkim rozporządzaniem wszelki ubój zwierząt bez ogłuszenia, nawet w ramach muzułmańskiego Święta Ofiarowania, powinien być zatem dokonywany jedynie w zatwierdzonych rzeźniach.

W odpowiedzi na tę decyzję w 2016 r. liczne muzułmańskie związki wyznaniowe i organizacje sprawujące nadzór nad meczetami pozwały do sądu Region Flamandzki. Zakwestionowały w nim rozporządzenie, powołując się przede wszystkim na kwestię wolności religijnej.

W wydawanym w piątek wyroku Trybunał uznał jednak, że ubój rytualny bez ogłuszenia może odbywać się tylko w zatwierdzonych rzeźniach i że prawo to nie ogranicza wolności religijnej.

W wyroku podkreślono, że w Unii istnieje ogólna zasada, że zwierzęta są uśmiercane wyłącznie po uprzednim ogłuszeniu. W drodze odstępstwa dozwolona jest praktyka uboju rytualnego bez uprzedniego ogłuszania, pod warunkiem, że taki ubój jest przeprowadzany w rzeźni zatwierdzonej przez właściwe organy i w której przestrzegane są wymagania techniczne dotyczące budowy, rozplanowania i wyposażenia.

Trybunał uściślił, że takie regulacje w żaden sposób nie zakazują praktykowania w Unii uboju rytualnego, a więc nie ograniczają prawa do wolności religijnej praktykujących muzułmanów.

Wskazano, że ubój rytualny podlega tym samym warunkom technicznym, które mają zastosowanie w przypadku każdego uboju zwierzęcia na obszarze Unii, niezależnie od stosowanej metody.

TSUE podkreślił też, że podnoszony w pozwie problem braku "rzeźniczej mocy przerobowej" na obszarze jednego z regionów państwa członkowskiego, związany ze wzrostem popytu w okresie kilku dni w związku ze Świętem Ofiarowania, "wynika ze splotu okoliczności wewnętrznych, które nie mogą wpływać na ważność rozporządzenia".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  4°C Wtorek
  rano
  4°C Wtorek
  dzień
  4°C Wtorek
  wieczór
  2°C Środa
  noc
  wiecej »