Abp Gądecki krytykuje plany wprowadzenia dyżuru ginekologicznego 24h

- Zabijanie dzieci w łonie matki nie jest kwestią światopoglądową - zaznaczył w homilii na zakończenie procesji Bożego Ciała metropolita poznański.

O planach uruchomienia całodobowego dyżuru ginekologicznego prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował w marcu m.in. za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

"Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Przygotowujemy projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego. Poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy" - napisał Jaśkowiak.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał w wygłoszonej przed poznańską katedrą homilii, że zabijanie dzieci poczętych - poza trzema wyjątkami - jest w Polsce zakazane.

"Tymczasem w Poznaniu słyszymy dziwne zapowiedzi: ginekolog 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i bez klauzuli sumienia. Projektodawca oświadcza, że w tym przypadku kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Problem w tym, że zabijanie dzieci w łonie matki nie jest kwestią światopoglądową, aborcja odnosi się do konkretnego człowieka" - powiedział Gądecki.

Jak dodał, przerwanie ciąży kończy się śmiercią konkretnego organizmu. "Żeby temu zaprzeczyć, trzeba by najpierw odmówić człowieczeństwa dziecku znajdującemu się w łonie matki" - zaznaczył.

Hierarcha podkreślił, że współczesne nauki biologiczne "wskazują na jednoznaczny moment zapłodnienia, jako jedyny akt właściwy dla tworzenia nowego organizmu". "Od początku istnieje w nim ściśle określony program genetyczny, a powstała odrębna jednostka ludzka posiada już swoją własną, w pełni sprecyzowaną pulę genową. Współczesna nauka nie dostarcza więc jakichkolwiek argumentów zwolennikom aborcji" powiedział abp Gądecki.

«« | « | 1 | » | »»
 • Alicja
  31.05.2018 15:50
  Dziękuje Księdzu Arcybiskupowi za obronę życia ludzkiego. Bardzo mądre słowa.
 • Tomcio
  31.05.2018 17:40
  "Hierarcha podkreślił, że współczesne nauki biologiczne..."

  Nauki biologiczne mają już swoich adwokatów a Hierarcha jest od prawa Bożego, od kwestii światopoglądowych i od budzenia sumień. Ucieczka w poprawnościowa gadkę nie zwalnia go z obowiązku głoszenia prawdy BOŻEJ. Jakoś argument "nauk biologicznych" sumienia nie rusza, ale jeśli Hierarcha przypomni, że aborcja jest grzechem śmiertelnym skutkującym ekskomuniką dla wszystkich współwinnych, to może ktoś się opamięta.
 • COR1994
  31.05.2018 18:51
  Byłem dziś na poznańskiej procesji. Zarówno słowa ks. dr Frąckowiaka przy trzech pierwszych ołtarzach, traktujące o zagadnieniach teologicznych (pięknie zarysowana nauka o substancjalnej obecności i innych aspektach tajemnicy eucharystycznej) jak i mocne (w pozytywnym znaczeniu!) słowo abp Gadeckiego oceniam bardzo wysoko i jestem za nie osobiście wdzięczny.
 • omek
  02.06.2018 18:44
  abc zgadzam się z TOBĄ .W kościele słyszę coraz mniej o Bogu .Dla człowieka wierzącego ww.tematy w ogóle nie istnieją.Wystarczy w życiu kierować się przykazaniami Boga.Ajest ich tylko dziesięć .Tyle ile palców w rękach.Szóste przykazanie stanowi 'nie zabijaj;[Exodus 2.20 .Deuteronomium 5.5]powtarzam szóste przykazanie dane Mojzeszowi na kamiennych tablicach przez Boga.Dla wiernych ,którzy idą przez życie drogą przykazań Bożych tematy aborcji ,eutanazji etc.nie istnieją.Problem tkwi w nieznajomości i nie przestrzeganiu przez moich katolickich współbraci przykazań Bożych.Jeżeli przyjmuję do mojego serca Jezusa Chrystusa wtedy gorliwie idę przez życie zgodnie z przykazaniami Boga żywego.Bo pan mój Jezus Chrystus dał tylko dwa przykazania ;Będziesz miłował Boga z całego serca a blizniego swego jak siebie samego .Jeżeli miłuję Boga wtedy wypełniam w moim życiu codziennym Jego przykazania.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  13°C Sobota
  rano
  22°C Sobota
  dzień
  23°C Sobota
  wieczór
  19°C Niedziela
  noc
  wiecej »