Słowo Boże, "eksplozja" talentów, darów i uczenie się tego, czym warto się przejmować, a czym nie... Klaretyńskie Dni Młodych w Krzydlinie Małej zgromadziły ok. 150 młodych z całej Polski i nie tylko.
W życiu często przejmujemy się bardzo słowem ludzkim, a mamy przejąć się słowem Bożym – mówił bp Jacek Kiciński CMF, który przewodniczył sobotniej Mszy św. Zachęcał młodych do noszenia przy sobie zawsze kieszonkowego wydania Pisma Świętego – by nieustannie żyć słowem Boga. Podkreślił, że może ono zostać przyjęte – i wtedy człowieka przemienia – albo odrzucone. Gdy Jezus wyrzucał ze świątyni jerozolimskiej tych, którzy tam handlowali, spotkał się ze sprzeciwem przywódców religijnych. – Uważali się za tych, którym podporządkowana jest świątynia. Podporządkowali sobie Boga – zauważył. – Tak często boimy się, co powiedzą ludzie – nasi koledzy, koleżanki. Czemu nie zastanawiamy się, co powie Bóg?
– Ważne jest, by pytać, czego On chce ode mnie, a nie, czego chcą ludzie – mówił, podkreślając, że wzorem jest tu Niepokalana, która nieustannie rozważała słowo Boże. Wiara rodzi się ze słuchania. – Jesteśmy uprzywilejowani – bo jesteśmy wypełnieni Duchem – w chrzcie, bierzmowaniu. Od Ducha otrzymujemy pełne „wyposażenie”, by głosić słowo Boże świadectwem swego życia.
– Staramy się, by hasło Klaretyńskich Dni Młodych korespondowało zawsze z rokiem duszpasterskim Kościoła w Polsce. W tym roku mówimy o Duchu Świętym, modlimy się o otwartość na Ducha. Hasło tegorocznych KDM brzmi więc „Uwierz w Ducha” – wyjaśnia o. Robert Pyrka CMF. Podkreśla, że oprócz modlitwy, liturgii, młodzi otrzymują na KDM wiele „barwnych” propozycji. – Trudno jest zdefiniować, co to znaczy „żyć w Duchu Świętym”. Duch zaprasza do eksplozji kreatywności, pomysłowości, daje nam niesamowite dary, którymi możemy służyć w Kościele, stąd pomysł, by w czasie wolnym zorganizować warsztaty – taneczne, wokalne, pisania ikon, graffiti, survivalowe. Chcemy ludziom dać komunikat: jeśli otwierasz się na Ducha Świętego, to możesz robić niesamowite rzeczy, otrzymujesz od Boga wspaniałe dary, którymi możesz służyć innym. Ważnym elementem spotkania jest muzyka – bardzo różnorodna, bo zaprosiliśmy i zespół Fragua, który oscyluje wokół szeroko pojętej muzyki rockowej, i Tau – dobrze znanego młodym ludziom rapera.
Na KDM przyjechało ok. 150 osób z całej Polski, a także z Frankfurtu (18 osób). – Głównie są to młodzi z naszych parafii klaretyńskich. Spotkanie to też okazja do poznania klaretyńskiej rodziny – misjonarzy klaretynów (także klaretyńskiego biskupa) oraz dwóch zgromadzeń sióstr: sióstr klaretynek oraz sióstr św. Antoniego M. Clareta. Do klaretyńskiej rodziny należą też świeccy klaretyni.
Wśród różnych propozycji w Krzydlinie znalazł się także kącik „powołaniowy” i „misyjny” – gdzie można porozmawiać na różne tematy, na przykład pijąc yerba mate (i nauczyć się ją przygotowywać) oraz własnoręcznie wyplatać barwne różańce.
Organizatorzy KDM wyrażają wdzięczność za wsparcie burmistrzowi gminy Wołów Dariuszowi Chmurze.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.