Z odwagą trwajcie w wierze, przyznając się zawsze do Jezusa – powiedział Ojciec Święty pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Oto słowa papieża skierowane do pielgrzymów polskich:
Pozdrawiam serdecznie Polaków, którzy przybyli z Polski i zza granicy w pielgrzymce do Grobów św. Apostołów Piotra i Pawła. Pozdrawiam pielgrzymów z Łodzi, towarzyszących swemu Arcybiskupowi, który otrzyma paliusz metropolity. Witam również nowo wyświęconych diakonów z Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Życzę wszystkim, by okres wakacji, który się rozpoczyna był dla was czasem wypoczynku i okazją uwielbiania Boga za dzieło stworzenia. Z odwagą trwajcie w wierze, przyznając się zawsze do Jezusa. Z serca wam błogosławię.
Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Drodzy bracia i siostry, Dekalog, który jest tematem naszych rozważań, zaczyna się proklamacją: Ja jestem Panem, twoim Bogiem, który wyprowadził cię z ziemi egipskiej, gdzie byłeś niewolnikiem (Wj 20, 2). Bóg dając Izraelitom przykazania przypomina im, że nie jest dla nich kimś obcym, jest Tym, kto ich wyzwolił, oczekując od nich zaufania. Należy Mu się wdzięczność. Ta proklamacja rzuca światło na cały Dekalog, także na nasze życie chrześcijańskie. Za wszystko winniśmy dziękować Bogu, pamiętając o Jego dobrodziejstwach, o tym, jak wspaniałych rzeczy Bóg dokonuje dla każdego z nas. Niech nie zabraknie naszej wdzięczności, której znakiem będzie wzajemna miłość, jakiej uczył nas Pan Jezus: Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem (J 15, 9). Wypełniając przykazania tylko jako obowiązki, nie doświadczymy osobistego spotkania z Bogiem, który jest naszym Ojcem. Ktoś może tego nie dostrzegać, nie rozumieć. Można przyjąć wobec przykazań postawę sługi a nie dziecka Bożego. Warto może wówczas przypomnieć sobie jednak wołanie Izraelitów o wyzwolenie z niewoli egipskiej i tę proklamację ze wstępu do Dekalogu, gdy Bóg nadając ludziom prawo wyraźnie im wskazuje, że to On jest Ojcem, który ocala i wyzwala. Pamiętajmy, że Jego miłość poprzedza prawo i nadaje mu sens.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli m. in. pielgrzymi z archidiecezji łódzkiej; diakoni archidiecezji krakowskiej wraz z przełożonymi seminaryjnymi; siostry ze zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu – uczestniczki programu odnowy duchowej; Liturgiczna Służba Ołtarza z parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego Arcykapłana w Murowanej Goślinie; Pielgrzymi z parafii Niepokalanego Serca NMP z Czerwonaka; Pielgrzymka ministrantów z parafii św. Mikołaja w Lublińcu ( diec. gliwicka); Pielgrzymka młodzieży z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Bielska-Białej; młodzież z Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu; Chór dziecięcy „Melody Team” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalesewie; pielgrzymi z parafii: św. Archaniołów Michała i Rafała z Aleksandrowa Łódzkiego; bł. Jerzego Matulewicza z Kielc; św. Mateusza z Poznania; Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z Tychowa i Trójcy Świętej z Kretomina (diec. koszalińsko-kołobrzeska); z sanktuarium św. Józefa z Prudnika (diec. opolska); św. Franciszka z Asyżu w Toporowie i św. Jana Chrzciciela w Łękińsku (arch. częstochowska); Wszystkich Świętych w Karniewie (diec. płocka); Miłosierdzia Bożego z Piotrkowa Trybunalskiego; z Polskiej Misji Katolickiej pw. Chrystusa Króla w Essen; Przedstawiciele Starostwa z Leżajska; Młodzież i wychowawcy ze Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”; Grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Obrońców Westerplatte z Wyszkowa; Uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Wrocławia; Grupa nauczycieli z Gimnazjum w Jonkowie; Grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Warszawy- Ursusa; Grupa rekolekcyjna z Bydgoszczy; Biuro Pielgrzymkowe Via Santa z Częstochowy – czytelnicy miesięcznika „Różaniec”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.