Archeolodzy odkryli w Syrii pozostałości dużej rolniczej osady z okresu młodszej epoki kamienia - donosi serwis internetowy Global Arab Network.
Odkrycia dokonał zespół naukowców na stanowisku Tal Bokrous w pobliżu miasta Deir ez-Zor, położonej nad Eufratem stolicy prowincji o tej samej nazwie we wschodniej Syrii, w odległości około 430 kilometrów na północny-wschód od Damaszku.
Osada jest unikalnym znaleziskiem w dolinie środkowego Eufratu, pochodzącym z końcowego okresu epoki kamienia i szybkiego rozwoju społeczeństw ludzkich, związanego z przejściem od myślistwa i zbieractwa do wytwórstwa opartego na rolnictwie i hodowli.
Okres neolitu (młodszej epoki kamienia) rozpoczął się na terenach Bliskiego Wschodu w ok. 9500 r. p.n.e. i trwał w Mezopotamii do początków epoki brązu w ok. IV tysiącleciu p.n.e.
Jak poinformował archeolog Yarub al-Abdullah, na stanowisku odnaleziono pozostałości 188 domostw, z których każde posiadało trzy pomieszczenia zbudowane z cegieł z suszonej gliny i ściany pokryte tynkiem lub gipsem. Niektóre ściany były ozdobione barwnymi rysunkami, przedstawiającymi kaczki i gęsi.
Odnalezione ślady wskazują, że mieszkańcy osady zajmowali się - oprócz rolnictwa i hodowli - także rzemiosłem.
Wydobyto szczątki co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci.
Głównej świątecznej liturgii zakończonej procesją przewodniczył biskup supraski Andrzej.
W opozycji może to „utrwalić represje przed wyborami w 2026 roku”.
Nigdy nie przeszło mi przez myśl, że zostanę wybrany - powiedział Leon XIV.
"Przejmiemy kontrolę nad całym tym terytorium" - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu.