Żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun i niania - to formy opieki dla najmłodszych dzieci, które przewiduje przyjęty przez rząd projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Zachęcić ma on także do tworzenia żłobków przy zakładach pracy i uczelniach.
30.03. Warszawa (PAP) - Żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun i niania - to formy opieki dla najmłodszych dzieci, które przewiduje przyjęty przez rząd projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Zachęcić ma on także do tworzenia żłobków przy zakładach pracy i uczelniach.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, rząd zaakceptował we wtorek przygotowany w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech.
Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała PAP, że projekt ten powinien zostać uchwalony przez parlament do końca br. i znacznie ułatwić rodzicom godzenie obowiązków zawodowych i rodzicielskich.
Obecnie żłobek jest rodzajem zakładu opieki zdrowotnej i podlega Ministerstwu Zdrowia. Zaliczenie żłobków do zoz-ów oznacza, że wszelkie czynności opiekuńcze nad dzieckiem są świadczeniami zdrowotnymi i muszą być wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje określone w rozporządzeniu MZ, a zakładanie żłobków jest skomplikowane i kosztowne. Gdy projektowana ustawa wejdzie w życie, nadzór nad placówkami sprawować będzie resort pracy, przepisy nie będą proceduralnie skomplikowane, a wymagania, np. lokalowe, zostaną znacznie obniżone w stosunku do obecnie obowiązujących.
"W tej chwili do żłobków chodzi tylko dwa procent dzieci. Mamy nadzieję, że te formy, które zaproponowaliśmy samorządom, przedsiębiorcom, ale też innym instytucjom, ułatwi im organizowanie opieki nad małymi dziećmi" - powiedziała Jolanta Fedak.
Projekt przewiduje, że funkcjonować będzie kilka typów placówek dla dzieci do 3 lat, a w niektórych uzasadnionych wypadkach do lat 4: żłobek, klub dziecięcy, ogródek dziecięcy, dzienny rodzic i opiekunka.
Placówki te mają świadczyć różne formy opieki: opiekuńczo-wychowawcze świadczące kompleksową opiekę nad dzieckiem od 20 tygodnia życia do 3 lat, a w przypadku gdy w danej gminie nie ma przedszkola lub innej formy edukacyjnej, do 5 lat oraz opiekuńczo-edukacyjne, nastawione głównie na opiekę z elementami edukacji.
Żłobki będą mogły być prowadzone przez gminy, osoby fizyczne i prawne oraz np. przez organizacje pozarządowe. Opieka w tej placówce ma trwać 10 godzin dziennie, z możliwością wydłużenia tego czasu za dodatkową opłatą.
W klubie dziecięcym będą przebywać dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Czas opieki w tej placówce nie powinien przekraczać 25 godzin tygodniowo i 5 godzin dziennie. Opiekun dzienny będzie sprawował opiekę nad dziećmi w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat w swoim domu lub mieszkaniu. Kandydaci na te funkcje będą wyłaniani przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w drodze konkursu.
Jak powiedziała Fedak, opiekun dzienny, czyli tzw. niania samorządowa, będzie zajmować się piątką dzieci. "Będzie to taki rodzinny dom opieki dziennej nad małymi dziećmi. Państwo będzie wspierało taką formę opieki przez to, że pokryje składki na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne tej niani" - dodała. Niania samorządowa ma uzupełnić opiekę nad małymi dziećmi tam, gdzie daleki jest dojazd do żłobka lub nie został on jeszcze wybudowany.
W projekcie przewidziano też zachęty dla pracodawców do tworzenia przyzakładowych żłobków i klubów dziecięcych - pracodawcy będą mogli wliczyć wydatki związane z prowadzeniem ich w ciężar nieopodatkowanych kosztów uzyskania przychodu.
"Chcemy, aby koszty utworzenia i utrzymania żłobka mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu przez przedsiębiorców. W tej chwili już można tworzyć żłobki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale ponieważ jest on niewielki, to to wsparcie jest bardzo małe" - powiedziała minister.
Uczelnie wyższe będą mogły prowadzić żłobki i kluby dla dzieci studentów obok domów studenckich i stołówek - działalność ta, podobnie jak prowadzenie akademików i stołówek, będzie zwolniona z podatku. W projekcie jest też oferta dla samorządów, które będą mogły kontraktować usługi opiekuńcze z opiekunami dziennymi sprawującymi opiekę nad dziećmi we własnym domu. Projekt zachęca też do legalnego zatrudnienia niań.
"Niania będzie mogła być legalnie zatrudniona ze wsparciem państwa w postaci opłaty składki emerytalnej i zdrowotnej od najniższego wynagrodzenia" - powiedziała Fedak.
Jak dodała, liczy na to, że nowe rozwiązania dotyczące żłobków zostaną wsparte w ramach programu rządowego, który może być gotowy jesienią tego roku.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.