Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobów Pańskich należą do najpowszechniejszych zwyczajów wielkanocnych. Jednak jak podaje Ewa Czaczkowska, w ciągu ostatnich 11 lat zmalała liczba rodzin przestrzegających zwyczaju odwiedzania różnych kościołów i oglądania Grobów Pańskich.
Tak wynika z badania Instytutu Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, do których dotarła Rzeczpospolita. Dziś robi to 70 proc. badanych, aż o 10 pkt proc. mniej niż w 1998 r. – Dzisiaj symbolika Grobów Pańskich najczęściej ogranicza się do moralnego nauczania Kościoła: aborcji, eutanazji. Nie budzi więc już emocji narodowych– tłumaczy ks. dr hab. Sławomir Zaręba z Instytutu Socjologii UKSW. –
Według opublikowanych wczoraj badań CBOS o 5 pkt proc. spadła też liczba osób uczestniczących w Triduum Paschalnym (60 proc.) oraz we mszy rezurekcyjnej – o 9 pkt proc. (57 proc.). Nie zmieniło się podejście Polaków do zwyczaju święcenia pokarmów. Według badania UKSW kultywuje go obecnie 94 proc. rodzin. W 1998 r. było to 96 proc.
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.
Legendarny dowódca II Korpusu Polskiego został pochowany wśród swoich żołnierzy.
Zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji.