Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobów Pańskich należą do najpowszechniejszych zwyczajów wielkanocnych. Jednak jak podaje Ewa Czaczkowska, w ciągu ostatnich 11 lat zmalała liczba rodzin przestrzegających zwyczaju odwiedzania różnych kościołów i oglądania Grobów Pańskich.
Tak wynika z badania Instytutu Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, do których dotarła Rzeczpospolita. Dziś robi to 70 proc. badanych, aż o 10 pkt proc. mniej niż w 1998 r. – Dzisiaj symbolika Grobów Pańskich najczęściej ogranicza się do moralnego nauczania Kościoła: aborcji, eutanazji. Nie budzi więc już emocji narodowych– tłumaczy ks. dr hab. Sławomir Zaręba z Instytutu Socjologii UKSW. –
Według opublikowanych wczoraj badań CBOS o 5 pkt proc. spadła też liczba osób uczestniczących w Triduum Paschalnym (60 proc.) oraz we mszy rezurekcyjnej – o 9 pkt proc. (57 proc.). Nie zmieniło się podejście Polaków do zwyczaju święcenia pokarmów. Według badania UKSW kultywuje go obecnie 94 proc. rodzin. W 1998 r. było to 96 proc.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.