- Nie będę ukrywał, że wynik pojedynku był ustalony z góry - wyjawia Sławomir Partyka.
Podczas XXIII Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego „O Złoty Warkocz Tarłówny” na zamku w Dębnie (powiat brzeski, województwo małopolskie) naprzeciwko siebie stanęli tarnobrzeżanie z sandomierzanami kontra nowodębianie.
- Starliśmy się z wojskiem szwedzkim, w zastępach którego znaleźli się członkowie Bractwa Rycerskiego z Nowej Dęby. Mi dane było stanąć przeciw dowódcy wojów z Nowej Dęby Robertowi Luberze, którego zaskoczyłem całkowicie swoim fortelem. Otóż niewiele myśląc, złapałem jego pikę, wyrywając mu ją z dłoni i jednym cięciem szablą trafiłem prosto w tętnicę udową. Cóż, cios był na tyle mocny i trafny, że poległ, wykrwawiając się - relacjonuje z uśmiechem przebieg potyczki z kolegą, któremu tym razem przyszło stanąć po stronie wroga. - Wcześniej jednak przeciwnika osłabiliśmy poprzez atak grenadierów, w grupie których miałem zaszczyt być. Obrzuciliśmy Szwedów styropianowymi granatami z petardami w środku.
Kaya Tołysz Pokaz artyleryjski
Członkowie „Sarmaty” wzięli udział także w pokazie artyleryjskim.
W turnieju obok grup rekonstrukcyjnych m.in. z Czech, Krakowa, Zamościa, wzięły udział Bractwo Rycerskie z Nowej Dęby, Tarnobrzeska Chorągiew Rycerska „Leliwa” oraz Grupa Sarmata z Sandomierza.
Drugiego dnia imprezy odbyła się inscenizacja jednej z bitew z okresu najazdu szwedzkiego, w której Polacy starli się z najeźdźcą ze Skandynawii. Potyczkę na żywo komentował sam Szymon Okrutny, czyli Szymon Kasak z tarnobrzeskiej chorągwi, bawiąc kilkutysięczną publiczność żartobliwymi komentarzami.
W programie imprezy, która od lat przyciąga rzesze widzów, były także pokazy woltyżerki konnej i artyleryjski, turnieje łuczniczy oraz rycerski konnych kopijników, a także niezwykle widowiskowy pokaz żonglowania chorągwiami w wykonaniu nowodębian.
Sławomir Partyka Tarnobrzeska Chorągiew Rycerska "Leliwa"
- Chętnie uczestniczymy w takich wydarzeniach, jak turniej w Dębnie, gdyż dzięki nim zdobywamy coraz większe doświadczenie, doskonalimy swój warsztat, poszerzamy znajomości, co jest rzeczą niezwykle cenną - podkreśla Sławomir Partyka. - Nie ukrywam, że robimy to także pod kątem zorganizowania również u nas w Tarnobrzegu podobnej imprezy. Marzy się nam, żeby na błoniach u stóp skarpy zamkowej w Dzikowie rycerze mogli kruszyć swoje kopie, artylerzyści pokazywać możliwości XVII-wiecznych armat, szlachciury popisywać się szermierką na szable. Jest to wszak miejsce wymarzone dla rycerskich turniejów, zarówno z uwagi na jego historię, jak również samo ukształtowanie terenu. O czym zresztą doskonale wiemy, dzięki inscenizacjom historycznym odbywającym się od paru lat w Święto Niepodległości. Tarnobrzeg pretenduje przecież do miasta o charakterze turystycznym, a widowiska, takie jak w Dębnie, przyciągają wielotysięczną widownię, cieszą się bowiem coraz większą popularnością. Zapewne ma na to wpływ dbałość o stroje, wyposażenie, które są w pełni profesjonalne, wykonane ściśle według dawnych wzorów przez specjalistyczne pracownie oraz przykładanie wielkiej wagi do historycznych realiów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.