Reklama

Europejczycy przywiązani do wartości

Dwie trzecie mieszkańców pięciu wielkich krajów Europy Zachodniej uważa, że wartości głoszone przez chrześcijaństwo są nadal aktualne - wynika z sondażu przeprowadzonego przed Wielkanocą przez francuski ośrodek Ifop dla dziennika "La Croix".

Reklama

Badania, którego wyniki opublikował w piątek znany francuski dziennik katolicki, obejmują pięć dużych państw europejskich: Francję, Niemcy, Wielką Brytanię, Hiszpanię i Włochy.

Mimo laicyzacji społeczeństw tej części Starego Kontynentu, 61 proc. ankietowanych zadeklarowało, że wartości chrześcijańskie nie straciły dla nich aktualności. Rezultaty te różnią się jednak znacząco w zależności od kraju - taką opinię podziela aż 70 proc. Włochów i 69 proc. Brytyjczyków, ale jedynie 51 proc. Francuzów.

Ankietowanym zadano też pytanie o to, jakie są priorytety Kościołów chrześcijańskich w XXI wieku. Najwięcej osób z wszystkich badanych pięciu krajów - wskazało na odpowiedzi - "działanie na rzecz pokoju na świecie", "walka z ubóstwem", "umacnianie sprawiedliwości". Dużo mniej - tylko jedna piąta - zwróciła uwagę na religijny aspekt działalności - "głoszenie przesłania Kościoła".

"Wszystkie religie mają taką samą wartość" - taką opinię wyraziło około połowy europejskich ankietowanych. Najczęściej tego zdania są Francuzi - 62 proc., najrzadziej Brytyjczycy - 34 proc.

Inne pytanie dotyczyło oceny umiejętności docierania współczesnych Kościołów chrześcijańskich do młodego pokolenia. Ponad dwie trzecie badanych uznało, że współczesne wyznania chrześcijańskie "nie potrafią tego robić". I w tej także kwestii można zauważyć wyraźne różnice narodowe - opinię ową wyraziło co prawda 80 proc. Francuzów, ale zaledwie - 37 proc. Włochów.

Według autorów badania, pod względem stosunku do miejsca religii w życiu społecznym - dumni ze swojej laickości Francuzi i przywiązani do katolickich korzeni Włosi znajdują się na dwóch przeciwnych biegunach. Pomiędzy tym dwoma krajami lokują się zaś mieszkańcy innego kraju o tradycji katolickiej - Hiszpanii oraz obywatele Wielkiej Brytanii i Niemiec, krajów o długiej tradycji współistnienia protestantów i katolików.

Sondaż przeprowadzono w marcu tego roku na reprezentatywnej grupie mieszkańców pięciu krajów powyżej 18. roku życia, w tym na około 1000 Francuzach i na o połowę mniejszej liczbie Niemców, Włochów, Hiszpanów i Brytyjczyków.

Od Redakcji

Jeżeli jako priorytet działalności Kościoła postrzega się "działanie na rzecz pokoju na świecie, walką z ubóstwem i umacnianie sprawiedliwości", a tylko 20% wspomina o religijnych aspektach działalności Kościoła, to może lepiej mówić o wartościach ogólnoludzkich?

Joanna Kociszewska

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama