Wielka Sobota w świątyniach luterańskich na Śląsku Cieszyńskich jest dniem ciszy. Uświadamiać ma o tym spoczywające w grobie ciało Jezusa. Luteranie nie święcą pokarmów, nie budują także grobów Pańskich.
Jak tłumaczy ks. Janusz Sikora, proboszcz luterańskiej parafii w Cieszynie, Wielka Sobota jest dniem przygotowywania się w ciszy do radosnego Zmartwychwstania.
„To wyciszenie się jest maksymalne. A jednocześnie w domach pieczemy tradycyjne murzyny, ciasto drożdżowe zapiekaną kiełbasą, boczkiem, szynką. Niedziela rozpoczyna się nabożeństwami jutrzni o godz. 5.00 rano. To niezwykle wzruszająca liturgia. Kościoły wtedy są przepełnione” – mówi.
W Wielką Sobotę barwą liturgiczną w luterańskich kościołach jest czerń. Jest to dzień łączący gorycz i ból pamiątki śmierci Chrystusa z pełnym nadziei oczekiwaniem na radość Zmartwychwstania.
W Polsce żyje około 80 tys. luteran, z czego prawie połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja cieszyńska Kościoła ewangelicko-augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.