Obraz Matki Bożej Częstochowskiej pojedzie na ŚDM do Panamy

Ikona Matki Bożej Częstochowskiej, peregrynująca „Od Oceanu do Oceanu” w intencji obrony cywilizacji życia, będzie w Panamie na Światowym Spotkaniu Młodych z papieżem Franciszkiem. Obraz nawiedza teraz Ekwador, ale już pod koniec listopada ma trafić do Republiki Panamskiej, gdzie rozpoczną się przygotowania do spotkania młodzieży.

Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej peregrynująca „Od Oceanu do Oceanu” zaprosił do Panamy abp José Domingo Ulloa Mendieta., przewodniczący lokalnego komitetu organizacyjnego. Postanowił, że jej bazą będzie kaplica pw. św. Jana Pawła II, w przekonaniu, że „młodzi na pewno przyjdą na spotkanie z Mamusią św. Jana Pawła II”.

Obecność wędrującej przez świat „Od Oceanu do Oceanu” ikony częstochowskiej będzie okazją do zaprezentowania młodzieży z całego świata tego wizerunku i zaprezentowania jego historii. Będzie także okazją do zwrócenia  oczu młodych na Polskę i sanktuarium na Jasnej Górze.

Telewizja katolicka w Panamie podczas pobytu w biurze Human Life International - Polska oraz w Częstochowie przygotowała filmy informacyjne o historii ikony oraz o pielgrzymce „Od Oceanu do Oceanu”. Będzie także okazja do poruszenia niezwykle ważnej tematyki obrony ludzkiego życia. Z tego powodu zdecydowano, że ikona powinna przybyć do Panamy już na początku grudnia, gdy zjadą się wolontariusze z całego świata, którzy po szkoleniach i spotkaniach będą odpowiedzialni za porządek podczas całego spotkania.

Podczas Światowych Dni Młodzieży obraz znajdować się będzie w jednym z kościołów stacyjnych, bo na głównych spotkaniach z Ojcem Świętym będzie obecna patronka Panamy, Santa María la Antigua (Matka Boża Starsza).

Kustoszem ikony w Ekwadorze jest polski misjonarz ks. Leon Juchniewicz, który ma wielkie doświadczenie duszpasterskie, gdyż pracuje tam już ponad 30 lat. Będzie też prowadzić spotkania z liderami podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, ponieważ znakomicie zna język hiszpański oraz historię i znaczenie ikony częstochowskiej.

Już pod koniec listopada ks. Leon powinien zawieźć ikonę do Panamy. Wszystko jest zaplanowane, ale jak napisała w komunikacie pomysłodawczyni i organizatorka peregrynacji obrazu „Od Oceanu do Oceanu” Ewa Kowalewska, potrzebne są pieniądze na bilety do Panamy.

- Poświęconej kopii ikony częstochowskiej podczas drogi samolotem zawsze towarzyszy kustosz, odpowiedzialny za jej bezpieczeństwo i odpowiednie traktowanie. Nigdy nie nadajemy jej na cargo, jak zwykłego ciężkiego pakunku. Byłoby to uwłaczające godności Matki Bożej, która - jak wierzymy - jest obecna poprzez swoją ikonę. Podróżuje zatem razem z kustoszem, który musi opłacić dodatkowy nadbagaż, a skrzynia z ikoną jest ciężka - waży 45 kg. Do tego dochodzą elementy feretronu i oprzyrządowania. Dotychczas jednak ten system się sprawdzał i oprócz sporego zamieszania i wysiłku z wożeniem na lotnisko było dobrze. Koszt biletów i opłata za nadbagaż wynosi ok. 930 dolarów - wyjaśnia Ewa Kowalewska.

Kowalewska zachęca: - Pomóżcie przewieźć ikonę do Panamy! I dodaje: -Zwracamy się więc do Przyjaciół. To my, Polacy, powinniśmy zadbać o naszą Królową i postarać się, aby mogła spotkać się z młodzieżą z całego świata”.

Ks. Juchniewicz prowadzi ubogą parafię i szkołę katolicką, więc nie ma żadnych możliwości, aby opłacić tę podróż. Ofiarowuje jednak swój cenny czas, pomoc i zaangażowanie duszpasterskie. Szczegółowe informacje, jak to zrobić, znajdują się na stronie www.odoceanudooceanu.pl.

34. Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 odbędą się od 22 do 27 stycznia 2019 r. w stolicy Panamy. Jak powiedział przewodniczący lokalnego komitetu organizacyjnego, abp Jose Domingo Ulloa Mendieta, wybór daty spotkania podyktowany został względami klimatycznymi, ponieważ styczeń jest miesiącem letnim. Ponadto jest to pora sucha, która sprzyja organizacji wydarzeń plenerowych.

Tematem spotkania wyznaczonym przez papieża są słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38). Także na lata 2017 i 2018, kiedy ŚDM są obchodzone w wymiarze diecezjalnym w Niedzielę Palmową, papież zaproponował słowa Maryi: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49) oraz te, które do Niej się odnosiły: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30).

Jak powiedział KAI koordynator generalny komitetu organizacyjnego ŚDM w Panamie, ks. Romulo Aguilaro, okres przygotowań do ŚDM będzie w tym kraju czasem odnawiania maryjnej pobożności, która towarzyszy Panamczykom od początku istnienia wspólnoty Kościoła na kontynencie amerykańskim. Zapowiedział też, że patronka Panamy, Matka Boża Starsza, będzie jedną z głównych postaci spotkania młodych.

«« | « | 1 | » | »»
 • mee...
  18.07.2018 10:45
  Bedziesz milowl Pana Boga twego z calego twego serca, z calej swojej duszy, ze wszystkich sil swoich. Niech te slowa, ktore Pan nakazuje beda w sercu twoim. I przywiaz je na znak na rekach twoich, niech beda ci przed oczyma twemi, wypisz je na drzwiach twoich i na bramach twoich - Ksiega Powtorzonego Prawa 6, 5-9. Jezeli wiec w sercu twoim, na drzwiach twoich i na bramach, to...wymalujcie te slowa na obrazach i powiescie na swych scianach w domu. Nie dajcie sie zwodzic, bo jeden jest Pan Ojciec w niebie, ktory nie ma posrednikow, ani wsrod anilow, ani wsrod ludzi. Droga do Boga istnieje tylko przez Boga, a aniolowie i wybrani moga To zaswiadczyc...nie od siebie
 • Savonarola
  18.07.2018 13:25
  Czy wiadomo kto pozowal do tego obrazu? Kiedy Maryja poczela i urodzila Jezusa, miala 15 ,moze 16 lat, a ta kobieta na obrazie to ma ze 40 lat,wiec moze jest to babcia Jezusa?
 • Adam Adamiec
  20.07.2018 15:23
  A to ci nowina Jasna Góra bez obrazu a tu sezon pielgrzymkowy się zaczyna wszystkiemu winni lewacy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  12°C Poniedziałek
  noc
  9°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »