Różne gatunki owadów, a także fragmenty grzybów i bakterii z okresu kredy znaleziono w bursztynie pochodzącym z Etiopii. Jego analizy wzbogacają wiedzę na temat pradawnego krajobrazu, zdominowanego przez dinozaury.
Wiek bursztynu znalezionego w Etiopii oceniono na 95 mln lat. Jest to pierwsze duże odkrycie tego typu w Afryce - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
"Pierwsze rośliny okrytonasienne, inaczej - kwitnące - pojawiły się i różnicowały na gatunki właśnie w kredzie" - zwraca uwagę Alexander Schmidt z niemieckiego Uniwersytetu Getyngi. - Ich rozwój, prowadzący do dominacji, drastycznie zmienił ekosystemy lądowe. Badania złóż bursztynu z Etiopii rzucają nieco światła na ten okres pełen zmian".
W pracach brało udział 20 naukowców z Francji, Austrii, Etiopii, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA. Część z nich pracowała nad geologiczną stroną znaleziska, inni analizowali zatopione w bursztynie skamieniałości.
W dziewięciu bryłach zastygłej żywicy odkryto 30 stawonogów, należących do 13 rodzin owadów i pajęczaków. Reprezentują one m.in. osy, gryzki, wciornastki, ćmy, chrząszcze, prymitywne mrówki, jest też pająk. Są to jedne z najstarszych szczątków stawonogów, jakie kiedykolwiek znaleziono w Afryce.
W bursztynie zachowały się również szczątki grzybów z gatunków pasożytujących na roślinach, jak i fragmenty komórek bakterii, roślin kwitnących oraz paproci.
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.