Absurdem jest propozycja abolicji spowiedzi w Indiach, jako formy przeciwstawiania się nadużyciom wobec kobiet. W ten sposób kard. Oswald Gracias odniósł się do postulatu rządowej komisji ds. kobiet, która chce wprowadzenia w całym kraju zakazu spowiadania. Jednocześnie hierarcha zaznaczył, że Kościół w Indiach zdecydowanie walczy z wszelkimi formami nadużyć seksualnych ze strony duchowieństwa.
Dyskusja rozgorzała po tym, jak rządowa komisja stwierdziła, że „spowiedź jest narzędziem nacisku na kobiety, dającym możliwość szantażowania ich przez księży”. Nastąpiło to krótko po tym, jak w dwóch stanach pojawiły się oskarżenia o rzekome molestowanie seksualne ze strony duchownych. Jedno z nich dotyczyło bp. Franco Mulakkala i, jak się podejrzewa, było aktem zemsty pod jego adresem ze strony jednej z sióstr zakonnych. Drugi przypadek dotyczy czterech księży z Kościoła syromalankarskiego, którzy mieli rzekomo molestować i szantażować jedną z parafianek. Sprawę bada zarówno policja, jak i specjalna komisja kościelna.
„Nadużycia, jeśli miały naprawdę miejsce muszą być surowo karane zarówno przez państwo, jak i Kościół, który serio traktuje każde zgłoszenie. Jednak mówienie w tym kontekście o abolicji sakramentu spowiedzi jest absurdem” – podkreśla kard. Oswald Gracias, który jest przewodniczącym episkopatu Indii.
Kard. Gracias o propozycji abolicji spowiedzi
“ Uważam, że ta propozycja przedstawiona naszemu rządowi ukazuje totalny brak zrozumienia natury, znaczenia i wagi tego chrześcijańskiego sakramentu. Poprzez sakrament pojednania wielu ludzi dojrzało w swej wierze i otrzymało od Boga dar przebaczenia i pokoju. Komisja nie rozumie czego się domaga i jestem przekonany, że rząd nie zaakceptuje tego żądania – mówi radiu Watykańskiemu kard. Gracias. –W tym duchu wypowiedzieli się również biskupi Kerali oraz rząd stanowy, który zapowiedział, że nie udzieli swego poparcia propozycji zniesienie spowiedzi. Jednocześnie skrupulatnie badana jest sprawa wniesionych oskarżeń, które dla nas zaliczają się do tzw. delicta graviora. Tym niemniej postulowanie abolicji sakramentu spowiedzi jest absurdem. Wielu księży oddało swe życie, by bronić tego sakramentu i wielu z nich jest męczennikami. ”
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.