NATO: Nasze siły w Europie Wschodniej nie są zagrożeniem dla Rosji

Siły NATO w Europie Wschodniej nie stanowią zagrożenia dla Rosji i są o wiele mniej liczne od wojsk rozmieszczonych przez Moskwę - oświadczyła w środę rzeczniczka Sojuszu w odpowiedzi na słowa prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Działania NATO mają charakter obronny, są proporcjonalne i całkowicie zgodne z naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami" - podkreśliła rzeczniczka Oana Lungescu w e-mailu przekazanym agencji Reutera.

"NATO rozmieściło 4 tys. żołnierzy we wschodniej części Sojuszu, by zniechęcić do ewentualnej agresji. Te siły nie mogą się równać z dywizjami rozmieszczonymi przez Rosję. Rosja ma za to swoich żołnierzy na Ukrainie, w Gruzji i Mołdawii wbrew woli tamtejszych rządów" - dodała.

Lungescu zaprzeczyła też słowom Putina o tym, jakoby Sojusz odmawiał omówienia z Rosją zasad dla lotów wojskowych. Temat ten jest obecny na różnych wspólnych forach wojskowych - zaznaczyła. "Jeśli chodzi o lotnictwo, omawialiśmy bezpieczeństwo lotów w obszarze powietrznym Morza Bałtyckiego na forum Rady NATO-Rosja" - przypomniała.

Wcześniej w środę Putin oznajmił, że Rosja "powinna reagować" na pojawienie się w pobliżu jej granic elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej; jego zdaniem mogą być one wykorzystywane m.in. do wystrzeliwania rakiet średniego zasięgu. Zarzucił też NATO, że Sojusz zwiększa liczbę ludzi i sprzętu przy granicach z Rosją, podobnie jak częstotliwość ćwiczeń wojskowych w tym regionie. "Oczywiście, musimy patrzeć na to, co się tam dzieje, wzmacniać naszą infrastrukturę" - oświadczył rosyjski przywódca.

Zapewnił przy tym, że Rosja popiera inicjatywy na rzecz zmniejszenia napięcia w regionie Morza Bałtyckiego, w tym inicjatywę prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto dotyczącą włączania transponderów podczas przelotów lotnictwa wojskowego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
32°C Poniedziałek
wieczór
29°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
wiecej »