Trwa Finał 20. Olimpiady Teologii Katolickiej

„Piekary Śląskie to stolica katolicyzmu społecznego” - wyjaśniał metropolita katowicki abp Damian Zimoń ponad 120 licealistom z całej Polski, uczestniczącym w finale 20. Olimpiady Teologii katolickiej. Abp Zimoń 2 piątek, 9 kwietnia 2010 r. odprawił dla nich i ich opiekunów Mszę św. w bazylice sanktuarium Maryi Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach.

Metropolita katowicki zauważył, że tak jak Apostołowie, którzy uwierzyli w Zmartwychwstanie, poznali największą tajemnicę w dziejach zbawienia, tak samo uczestnicy olimpiady teologicznej odkrywają Chrystusa.

Abp Zimoń przedstawił w skrócie historię Górnego Śląska, archidiecezji katowickiej i piekarskiego sanktuarium. Przypomniał postacie ks. Alojzego Fiecka, budowniczego bazyliki w Piekarach, kard. Augusta Hlonda, który jako pierwszy biskup katowicki ukoronował czczony w piekarskim sanktuarium obraz. „Tu robotnicy, ludzie ciężkiej pracy, nie odeszli od Kościoła” - podkreślał abp Zimoń. Wspominał wygnanie śląskich biskupów w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, którego powodem była obrona katechezy w szkole.

Opowiedział również o duszpasterstwie ludzi pracy, o nadzwyczaj licznych dorocznych pielgrzymkach stanowych mężczyzn i kobiet do Piekar. Mówił o silnych związkach ze śląskim sanktuarium Jana Pawła II, który kilkanaście razy jako metropolita krakowski wygłaszał kazania podczas męskich pielgrzymek, a jako papież przysyłał co roku przesłania do uch uczestników. Wskazał, że wiele z treści, które kard. Karol Wojtyła wygłaszał z piekarskiego wzgórza znalazło się później w jego encyklikach społecznych. Uczestnicy tegorocznej OTK dobrze je znają, ponieważ jej tematem jest katolicka nauka społeczna.

W piątek finaliści 20. Olimpiady teologii Katolickiej rano wypełnili test, stanowiący I etap zawodów III stopnia OTK. Następnie zwiedzili zabytkową kopalnię „Guido” w Zabrzu. Wizyta w kopalni zrobiła na nich ogromne wrażenie. Niektórzy określili ja jako „ekstremalne przeżycie”.

Po południu pielgrzymowali do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Zwiedzili tutaj muzeum, Kalwarię, złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i uczestniczyli we Mszy św.

W sobotę 10 kwietnia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się drugi etap rywalizacji, ogłoszenie wyników i wręczeni nagród. Licealiści z całej Polski spotkają się ze Ślązaczką Roku 2009 Otylią Trojanowską oraz wezmą udział w dyskusji panelowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
wiecej »