Polonia w Chicago w żałobie

Chicagowska Polonia, która za miesiąc miała się spotkać się z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, jest w żałobie po sobotniej katastrofie rządowego samolotu w Smoleńsku

"Rozmiar tej tragedii jest nie do objęcia" - powiedział konsul generalny RP w Chicago Zygmunt Matynia. "W niedzielę miałem powitać prezydencką delegację z Mariuszem Handzlikiem, który miał przylecieć, żeby dopracować program wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chicago" - dodał konsul.

Prezydent Lech Kaczyński w dniach 29 kwietnia-1 maja miał przebywać w Stanach Zjednoczonych. Został zaproszony do Chicago przez Polonię na obchody Dnia Polonii, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dnia Flagi. Zaproszenie wystosowały Związek Klubów Polskich i Kongres Polonii Amerykańskiej. Prezydent miał być marszałkiem honorowym jednej z największych parad - organizowanych przez Polonię - związanej z uroczystościami rocznicowymi 3 maja.

W konsulacie generalnym RP w Chicago do przyszłego tygodnia będzie wystawiona księga kondolencyjna. Placówkę konsularną w centrum miasta odwiedzają zarówno Polacy, jak i Amerykanie, którzy wpisują słowa wsparcia dla rodzin tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem.

Na pokładzie prezydenckiego samolotu był Polak z Chicago Wojciech Seweryn - inicjator powstania w 2000 r. Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katyńskich w Chicago, nazywanego pomnikiem Golgoty Wschodu.

"Chciał jeszcze na tej ziemi postawić swoją nogę. I właśnie tam na tej ziemi zakończył swoje życie, parę kilometrów od miejsca, gdzie jego ojciec został rozstrzelany" - powiedziała córka Wojciecha Seweryna. Jego ojciec, Mieczysław Seweryn, oficer 16. Pułku Piechoty, uwięziony w obozie w Kozielsku, podzielił los polskich jeńców rozstrzelanych 70 lat temu.

Urodzony w 1939 r. Wojciech Seweryn ukończył w Tarnowie Liceum Sztuk Plastycznych, później studiował na ASP w Krakowie. Do USA wyemigrował by móc, jak sam napisał, "zrealizować testament swojego życia" - zbudować Pomnik Ofiar Katynia. Pomnik został poświęcony przez kardynała Józefa Glempa 17 maja 2009 r.

W sobotę w Chicago polonijne radio 1030 WNVR cały dzień na bieżąco informowało o tragedii. W rozgłośni nie milkły telefony od słuchaczy. Polakom na antenie radia składali kondolencje, oprócz przedstawicieli wszystkich lokalnych władz, Włosi, Ukraińcy i Rosjanie z Chicago.

"Słuchacze wyrażali swój żal, składali też kondolencje podkreślając, iż ta tragedia uświadamia, jak ważny jest dla Polaków ich kraj, nawet jeśli mieszkają daleko za oceanem" - powiedziała PAP dyrektor programowy radia 1030 WNVR, Kamila Dworska.

W sobotę i w niedzielę we wszystkich polonijnych kościołach odprawiane są msze św. w intencji prezydenta i ofiar katastrofy. Na chicagowskich autostradach i ulicach można zobaczyć wiele samochodów z przymocowanymi biało-czerwonymi flagami przepasanymi kirem. Polskie flagi pojawiły się także na domach zamieszkiwanych przez Polonię.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Niedziela
wieczór
18°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
23°C Poniedziałek
dzień
wiecej »