Ponad stu ochotników WOT złożyło przysięgę w Warszawie

Uroczystość odbyła się przed dawnym aresztem śledczym na Mokotowie, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych.

Mszy polowej, która poprzedziła złożenie kolejnej przysięgi przez ochotników tej brygady, przewodniczył biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek. W uroczystościach wzięli udział Zofia Pilecka, córka rtm. Witolda Pileckiego, którego imię nosi 6. Mazowiecka Brygada OT, a także kombatanci, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego.

"Życzę wam pasji i wierności w wypełnianiu tego, do czego się zobowiązujecie. Ale pamiętajcie, to, co dobre i szlachetne, z wnętrza ludzkiego pochodzi. Tym emanujemy, czym mamy napełnione serca i umysły, dlatego tak ważna jest formacja wewnętrzna" - mówił biskup. "Nie wystarczy zewnętrzna musztra. Formacja wewnętrzna - być szlachetnym człowiekiem, Polakiem, chrześcijaninem i żołnierzem, to wszystko się łączy" - mówił.

Msza i przysięga odbyły się na nasłonecznionym dziedzińcu i przed wjazdem do dawnego więzienia, kilkoro żołnierzy zasłabło. "Jesteśmy na każdą pogodę i niepogodę" - krzepił przysięgających biskup polowy, wspominając uroczystości pogrzebowe kard. Franciszka Macharskiego, które także odbywały się podczas upalnej pogody.

"Stoimy blisko miejsca, gdzie 70 lat temu został zamordowany rotmistrz Witold Pilecki" - powiedział o dawnym areszcie i miejscu straceń więźniów politycznych dowódca 6. Brygady OT płk Grzegorz Kaliciak. Przypomniał, że miejsca pochówku rotmistrza do dziś nie odnaleziono. "Dziś jest to symbol walki o honor, szacunek i niepodległość. Zebraliśmy się tu również po to, żeby uczcić pamięć tych, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę (), za niepodległość niejeden Polak zapłacił życiem, niejedna rodzina w Polsce do dnia dzisiejszego z tego powodu cierpi" - mówił.

"Musicie godnie reprezentować jego (Witolda Pileckiego) imię i realizować zadania postawione wam przez państwo i obywateli" - zwrócił się do ochotników WOT, wiceminister obrony Sebastian Chwałek. Odczytał list szefa MON Mariusza Błaszczaka, który napisał: "Wojsko jest dumą Polaków. Nie zawiodło w obliczu najbardziej dramatycznych wyzwań, jakich nie brakowało w naszej historii". "Siły Zbrojne RP wzbogacają się o kolejnych żołnierzy jednomyślnych w pragnieniu służenia ojczyźnie, ślubujących wierność patriotycznej i heroicznej historii Wojska Polskiego" - dodał Błaszczak. Zwrócił uwagę, że przysięga odbywa się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że składający przysięgę "zdecydowali się pójść drogą swojego patrona, świetnego żołnierza i wielkiego polskiego patrioty". Dodał, że prawdziwymi zwycięzcami zostali ci, "którym życia, a nawet pamięci odmówiono, m. in. za murami tego więzienia".

"Za wami niełatwe 16 dni, pierwsza prawdziwa próba waszych charakterów" - powiedział Kukuła. Podkreślił, że zakończone przysięgą podstawowe szkolenie to początek trzyletnich przygotowań do "osiągnięcia statusu żołnierza gotowego do walki". "Tylko od waszej odpowiedzialności i samodyscypliny zależy, czy i jak szybko sprostacie wymaganiom, jakie stawia się żołnierzowi profesjonaliście. Pamiętajcie, że kropla potu oszczędza litry krwi, nie miejcie dla siebie litości, niech niezadowolenie napędza wasze ambicje" - apelował.

"Chcemy stać na straży naszych małych ojczyzn, dbać o nasze państwo, o region, w którym żyjemy; wspierać i chronić ludzi, których kochamy" - powiedziała jedna ze składających przysięgę, szeregowa Paulina Szczęsna. "Jesteśmy świadomi, że odbyte szkolenie jest dopiero początkiem" - zapewniła. "Było dużo potu, chwilami zwątpienie. W lekkiej piechocie lekka jest tylko nazwa" - dodała.

W skład brygady, której rejonem jest południowe Mazowsze, wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty. Ponad stu ochotników z Grójca, Garwolina, Płocka, Radomia i Warszawy, którzy złożyli w niedzielę przysięgę, zasili 61. batalion lekkiej piechoty w Grójcu.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku ubiegłego roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w mazowieckim dwie), a liczebność OT ma wynieść 53 tys. żołnierzy, których głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • cytat
  02.09.2018 18:31
  Przed II wojną światową Polska była w stanie wystawić 30 dywizji kadrowych, z których w czasie wojny mogła rozwinąć 36–40 dywizji. Liczebność całej polskiej armii w okresie pokoju nie przekraczała 250 tysięcy, w tym piechoty ok. 150 tysięcy.

  A jak wygląda sytuacja polskiego wojska cztery lata po agresji Rosji na Ukrainie i dziesięć po tym, gdy najechała ona Gruzję? Polska armia liczy niewiele ponad 100 tysięcy żołnierzy, mniej więcej tyle samo ile liczyła przed początkiem wojny, która zachwiała ład w naszej części Europy...
 • Kolo
  02.09.2018 20:40
  Doktryna wojenna Rosji zakłada atak na Polskę z użyciem dużej liczby czołgów i niewielkiej liczby jednostek aeromobilnych do zajęcia strategicznych celów. Czym odpowiadamy? Chłopcami z bronią strzelecką, nieprzystosowaną do zwalczania czołgów i śmigłowców. I robimy to kosztem obrony p.lot, śmigłowców i jednostek pancernych. Słowem, rozbrajamy armię i dajemy wrogom na talerzu młodzież, by ginęli bez sensu. WOT miałby odrobinę sensu, gdyby dostali wyrzutnie p.panc i ładunki do niszczenia mostów, a zamiast tego zabiera się sprzęt weteranom z Iraku, a daje nieprzeszkolonym terytorialnym, którzy nawet nie potrafią go użyć. WOT trzeba jak najszybciej rozwiązać i skupić się na prawdziwym wojsku.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Niedziela
  noc
  17°C Niedziela
  rano
  24°C Niedziela
  dzień
  24°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »