„Misyjną Madonnę”, dar Ojca Świętego, przekazał 11 kwietnia Kościołowi Chile podczas Mszy koncelebrowanej z wszystkimi tamtejszymi biskupami kard. Tarcisio Bertone.
Figura Matki Bożej Szkaplerznej, którą Papież pobłogosławił 24 marca na placu św. Piotra, wraz z przepisaną ręcznie przez Chilijczyków „Ewangelią Chile” wyruszy na drogi tego kraju. Peregrynacja, upamiętniająca obchody 200-lecia niepodległości Chile, wpisuje się równocześnie w program wielkiej latynoamerykańskiej Misji Kontynentalnej. Rozpocznie się od diecezji najbardziej dotkniętych niedawnym trzęsieniem ziemi. Podczas Eucharystii sprawowanej razem z chilijskim episkopatem w stołecznym Santiago de Chile watykański sekretarz stanu raz jeszcze przekazał wyrazy bliskości Benedykta XVI z tym narodem w przeżywanych przezeń cierpieniach.
Najbliższy współpracownik Papieża wziął też udział w pięknej chilijskiej tradycji rozwożenia chorym przez księży wielkanocnej Komunii św. na zaprzężonych wozach ozdobionych kwiatami, w towarzystwie licznej konnej banderii. Zwyczaj wiąże się z drugą Niedzielą Wielkanocną i od jej łacińskiej nazwy Quasi modo zwany jest przez Chilijczyków Cuasimodo. Ponadto kard. Bertone odwiedził sanktuarium św. Alberto Hurtado, zmarłego w 1952 r., a kanonizowanego przez Benedykta XVI w 2005 r. Przy tej okazji zaproponował, by ten chilijski jezuita, wybitny kapłan-społecznik, stał się dla swych rodaków „przewodnikiem” w odbudowie kraju po trzęsieniu ziemi. Słowa te odbiły się pozytywnym echem w miejscowej prasie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.