Reklama

Pamiętają o Polsce

Tragedia pod Smoleńskiem poruszyła dosłownie cały świat, nawet niewielką Kirgizję daleko na Wschodzie, w środkowej Azji - zauważa Radio Watykańskie.

Reklama

W tej byłej sowieckiej republice prezydenta Lecha Kaczyńskiego uznano za wzór uczciwego i nieskorumpowanego przywódcy. Kirgizja zmaga się w tych dniach z przewrotem rewolucyjnym i obaleniem własnego prezydenta oskarżanego o korupcję i nieuczciwość.

„Oczywiście trzeba powiedzieć, że większość społeczeństwa i Kirgizów także jest bardzo smutna i przygnębiona tym wszystkim, co się stało – powiedział korespondent Radia Watykańskiego w Kirgizji. – Dużo ludzi o tym wie, dlatego, że telewizja rosyjska dużo miejsca poświęciła tej tragedii – śmierci prezydenta i wszystkich, którzy z nim lecieli. Dlatego często się zdarza, że gdy ktoś się dowiaduje, że jestem Polakiem, wyraża współczucie czy mówi, że się będzie modlił. Trzeba powiedzieć, że ludzie mają tutaj oczywiście swoje problemy i swoją tragedię. Niektórzy, słuchając o zmarłym Prezydencie Kaczyńskim, mówili: «O, taki prezydent by nam się przydał. Człowiek, który w kwestiach materialnych nie wykorzystywał władzy, nie był skorumpowany. To jest ogromny problem polityki w Kirgizji». Wielu też zwróciło uwagę, że prezydent był osobą wierzącą, był katolikiem, chrześcijaninem. Ale, tak jak mówię, dla Kirgizji teraz są własne problemy, własna tragedia, która dokładnie się zbiegła z tragedią w Smoleńsku” – mówił polski misjonarz z Biszkeku, br. Damian Wojciechowski SJ.

Z kolei w Jerozolimie w środę 14 kwietnia w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem modliła się podczas Eucharystii we franciszkańskim kościele Najświętszego Zbawiciela międzynarodowa wspólnota katolicka Ziemi Świętej. Mszę pod przewodnictwem kustosza Ziemi Świętej koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Świątynię wypełnili nie tylko Polacy, ale również księża i siostry zakonne z innych krajów. Współczucie i solidarność z Polakami wyrazili ponadto lokalni chrześcijanie, żydzi i muzułmanie.

W modlitwie za tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię oraz pozostałych członków prezydenckiej delegacji na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej wziął udział również abp Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy, oraz polscy przedstawiciele dyplomatyczni na czele z Agnieszką Magdziak-Miszewską, ambasador RP w Izraelu.

„Modlitwa międzynarodowej wspólnoty – powiedział o. Kustosz – jest wyrazem jedności w żałobie i cierpieniu z całym narodem polskim, który przeżywa trudne doświadczenie po tragicznej śmierci tylu światłych synów i córek. Jako chrześcijanie – dodał – musimy spojrzeć na tę tragedię w świetle Zmartwychwstania Chrystusa, którego pusty grób czcimy w Jerozolimie”.

W kazaniu o. Antoni Szlachta OFM porównał łzy Polaków do płaczu ewangelicznej matki z Naim, nad którą ulitował się Jezus, wskrzeszając jej jedynego syna.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy wpisali się do księgi kondolencyjnej przywiezionej z polskiej ambasady w Tel Awiwie. W żałobnej Eucharystii wziął udział także Bogusław Ochodek, przedstawiciel RP przy Niezależnym Rządzie Autonomii Palestyńskiej z siedzibą w Ramallah.

Pierwszym aktem duchowej solidarności z Polakami była modlitwa w czasie Mszy w Niedzielę Bożego Miłosierdzia celebrowanej w kościele patriarchalnym w Jerozolimie. Abp Fouad Twal, który przewodniczył Eucharystii podkreślił, że tragedia narodu polskiego napawa smutkiem i stawia nas wobec miłosiernego Boga, któremu polecamy tragicznie zmarłych, ich rodziny oraz cały polski naród pogrążony w żałobie.

Tydzień żałoby narodowej wielu Rodaków spędza na pielgrzymce w Ziemi Świętej, modląc się za ofiary katastrofy i ich rodziny w różnych sanktuariach.

Hiszpańskie media z uwagą śledzą wydarzenia w Polsce. Tragiczna śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych osób wywarła ogromne wrażenie. Także rodacy modlą się za ofiary katastrofy.

Od pierwszych chwil po tragicznym wypadku tutejsza Polonia spotkała się z gestami solidarności i współczucia ze strony Hiszpanów. Wielu z nich, oprócz władz państwowych i lokalnych, wzięło udział w Mszach w intencji ofiar m. in. w Madrycie, Alcala de Henares i Avili. Dzisiaj wieczorem zostanie odprawiona Msza żałobna w katedrze w Barcelonie, natomiast jutro w Granadzie. Podziw Hiszpanów budzi obraz jedności i duch wspólnoty, jaki panuje w Polsce po śmierci prezydenta. „U nas byłoby to niemożliwe” – słychać często w komentarzach.

Tragedia pod Smoleńskiem sprawiła, że hiszpańskie media dużo miejsca poświęciły sprawie Katynia. „Polska ponownie straciła ważnych dla niej ludzi. Wydaje się, że duch katyńskiego lasu dał znowu znać o sobie” – powiedział Jorge, student informatyki.

Tragedia wstrząsnęła hiszpańską Polonią, która, pogrążona w żałobie, modli się za ofiary i ich rodziny.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama