Dzisiaj Benedykt XVI kończy 83 lata. W Watykanie nie zaplanowano z tej okazji specjalnych uroczystości.
Dzień dzisiejszy jest dla Ojca Świętego normalnym dniem roboczym, być może bardziej intensywnym w związku z rozpoczynającą się jutro 14 podróżą zagraniczną Benedykta XVI – na Maltę. Z okazji papieskich urodzin nie przewidziano specjalnych uroczystości. Przed rokiem papież w dzień swych urodzin spożył skromny posiłek wraz ze swymi najbliższymi współpracownikami oraz bratem, ks. prał. Georgiem Razingerem.
Natomiast jutro Ojciec Święty rozpocznie swoją pielgrzymkę na Maltę. W jej ramach odwiedzi stolicę – La Vallettę, Grotę św. Pawła w Rabacie oraz Florianę. Jego wizyta apostolska związana jest z 1950 rocznicą przybycia na wyspę św. Pawła. Dwukrotnie w 1990 i 2001 roku odwiedził Maltę Jan Paweł II.
Benedykt XVI opuści Rzym o godz. 15.25. O 17.00 planowana jest uroczystość powitalna na lotnisku międzynarodowym w Luqa. O 18.15 przewidziano wizytę kurtuazyjną u prezydenta Republiki Maltańskiej, George’a Abeli a o 19.45 papież dotrzeć ma do groty św. Pawła w Rabacie.
W niedzielę, 18 kwietnia Benedykt XVI będzie o godz. 10.00 przewodniczył Mszy św. na Placu Spichlerzy we Florianie. O godz. 13.00 w Nuncjaturze Apostolskiej spożyje posiłek z biskupami Malty oraz osobami towarzyszącymi mu w podróży. O 17.15 na nabrzeżu Wielkiego Portu w La Vallettcie odbędzie się spotkanie z młodzieżą. Uroczystości pożegnalne rozpoczną się o 18.40. Papieski samolot ma udać się w drogę powrotną do Wiecznego Miasta o 19.10, a przybycie na rzymskie lotnisko w Ciampino zaplanowano na 20.45. Nie wykluczone, że podczas tej pielgrzymki Ojciec Święty spotka się z ofiarami nadużyć seksualnych osób duchownych.
Od 11 września 2007 r. drugim sekretarzem Benedykta XVI jest Maltańczyk, ks. prał. Alfred Xuereb.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.