„Opatrzność doprowadziła do spotkania kard. Špidlíka i Jana Pawła II, aby dzięki ich współpracy Kościół nauczył się – jak mówił Papież Słowianin – w pełni oddychać obu płucami”. Tymi słowami Benedykt XVI pożegnał dziś w Bazylice Watykańskiej zmarłego w piątek kard. Tomáša Špidlíka SJ.
Mszę w jego intencji odprawił dziekan kolegium kardynalskiego, kard. Angelo Sodano. Na zakończenie liturgii do bazyliki zszedł Benedykt XVI, który modlił się przed trumną czeskiego jezuity i profesora teologii wschodniej, a następnie wygłosił homilię. Na jej początku przytoczył jedne z ostatnich słów, które kard. Špidlík wypowiedział przed śmiercią:
„«Przez całe życie szukałem oblicza Chrystusa, a teraz jestem szczęśliwy i spokojny, ponieważ odchodzę, aby je zobaczyć». Ta wspaniała myśl, tak prosta, niemal dziecięca w swej formule, a przecież głęboka i prawdziwa, koresponduje z wolą Jezusa: «Chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem». Myślę, że wielcy ludzie wiary mają szczególny dar widzenia tej prawdy i dzięki temu są również w stanie przetrzymać ciężkie doświadczenia, tak jak o. Tomáš Špidlík, nie tracąc ufności, co więcej, z żywym poczuciem humoru, który niewątpliwie świadczy o ich inteligencji, jak i o wewnętrznej wolności – podkreślił Papież. – Pod tym względem kard. Špidlík był bardzo podobny do czcigodnego sługi Bożego Jana Pawła II. Obaj lubili żarty i dowcipy, choć ich osobiste doświadczenia z młodości były bardzo trudne i pod pewnymi względami podobne”.
Benedykt XVI nawiązał też do kardynalskiego zawołania czeskiego jezuity: Ex toto corde – z całego serca. „W duchowości wschodniej – przypomniał Papież – serce jest miejscem modlitwy, spotkania człowieka z Bogiem, a także z innymi ludźmi oraz ze światem. W tym symbolu serca spotykają się Wschód i Zachód, nie w sensie dewocyjnym, lecz głęboko chrystologicznym”. Papież zauważył, że dodatkowym wyjaśnieniem tego hasła są greckie słowa wpisane w herb kard. Špidlíka, a mianowicie „Phos Zoe”, „Światło i Życie”, które są imionami Boga.
Kard. Tomáš Špidlík SJ zmarł w Rzymie 16 kwietnia w wieku 90 lat. Od 1955 r. był profesorem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Uchodził za jednego z największych znawców chrześcijańskiego Wschodu. Przyczynił się również do zbliżenia z Kościołem prawosławnym, zwłaszcza w Rosji. W 2003 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem. Tomáš Špidlík zostanie pochowany w sanktuarium Apostołów Słowian w Welehradzie na Morawach. Jutro jego ciało zostanie przewiezione do Czech. Do czasu pogrzebu trumna będzie wystawiona w katedrze w Ołomuńcu.
W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego.
Informacje mają pochodzić od urzędników administracji prezydenta USA.
Argument? Miało ono podejmować dzałania mające na celu ograniczenie wolności słowa.
Trzydniowe celebracje obejmują misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego.
Mszom i nabożeństwom Triduum Paschalnego przewodniczyć będą kardynałowie jako papiescy delegaci