„Opatrzność doprowadziła do spotkania kard. Špidlíka i Jana Pawła II, aby dzięki ich współpracy Kościół nauczył się – jak mówił Papież Słowianin – w pełni oddychać obu płucami”. Tymi słowami Benedykt XVI pożegnał dziś w Bazylice Watykańskiej zmarłego w piątek kard. Tomáša Špidlíka SJ.
Mszę w jego intencji odprawił dziekan kolegium kardynalskiego, kard. Angelo Sodano. Na zakończenie liturgii do bazyliki zszedł Benedykt XVI, który modlił się przed trumną czeskiego jezuity i profesora teologii wschodniej, a następnie wygłosił homilię. Na jej początku przytoczył jedne z ostatnich słów, które kard. Špidlík wypowiedział przed śmiercią:
„«Przez całe życie szukałem oblicza Chrystusa, a teraz jestem szczęśliwy i spokojny, ponieważ odchodzę, aby je zobaczyć». Ta wspaniała myśl, tak prosta, niemal dziecięca w swej formule, a przecież głęboka i prawdziwa, koresponduje z wolą Jezusa: «Chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem». Myślę, że wielcy ludzie wiary mają szczególny dar widzenia tej prawdy i dzięki temu są również w stanie przetrzymać ciężkie doświadczenia, tak jak o. Tomáš Špidlík, nie tracąc ufności, co więcej, z żywym poczuciem humoru, który niewątpliwie świadczy o ich inteligencji, jak i o wewnętrznej wolności – podkreślił Papież. – Pod tym względem kard. Špidlík był bardzo podobny do czcigodnego sługi Bożego Jana Pawła II. Obaj lubili żarty i dowcipy, choć ich osobiste doświadczenia z młodości były bardzo trudne i pod pewnymi względami podobne”.
Benedykt XVI nawiązał też do kardynalskiego zawołania czeskiego jezuity: Ex toto corde – z całego serca. „W duchowości wschodniej – przypomniał Papież – serce jest miejscem modlitwy, spotkania człowieka z Bogiem, a także z innymi ludźmi oraz ze światem. W tym symbolu serca spotykają się Wschód i Zachód, nie w sensie dewocyjnym, lecz głęboko chrystologicznym”. Papież zauważył, że dodatkowym wyjaśnieniem tego hasła są greckie słowa wpisane w herb kard. Špidlíka, a mianowicie „Phos Zoe”, „Światło i Życie”, które są imionami Boga.
Kard. Tomáš Špidlík SJ zmarł w Rzymie 16 kwietnia w wieku 90 lat. Od 1955 r. był profesorem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Uchodził za jednego z największych znawców chrześcijańskiego Wschodu. Przyczynił się również do zbliżenia z Kościołem prawosławnym, zwłaszcza w Rosji. W 2003 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem. Tomáš Špidlík zostanie pochowany w sanktuarium Apostołów Słowian w Welehradzie na Morawach. Jutro jego ciało zostanie przewiezione do Czech. Do czasu pogrzebu trumna będzie wystawiona w katedrze w Ołomuńcu.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.