Reklama

Radzą o Unii Europejskiej

W Krakowie odbywa się doroczna międzynarodowa konferencja na temat perspektyw Unii Europejskiej. Jej współorganizatorem jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Reklama

- Ta konferencja z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" jest już 18. z kolei. Można zatem rzec, że osiągnęła dojrzałość - stwierdził dziś w Międzynarodowym Centrum Kultury bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący komitetu organizacyjnego wydarzenia, które - prócz UPJPII - współorganizują także Fundacje Konrada Adenauera i Roberta Schumana.

Uczestnicy, wśród nich m.in. Hanna Suchocka, była premier rządu RP, była ambasador przy Stolicy Apostolskiej, dr Janusz Lewandowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, były komisarz UE ds. budżetu, Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ, oraz goście z zagranicy debatują dziś o roli waluty euro, o strefie Schengen oraz praworządności jako gwarancji silnej UE.

Do zebranych zwrócił się przez łącza wideo Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. "Kraków, miasto wyjątkowe, miasto Jana Pawła II, gości dziś Europejczyków zatroskanych o los Europy. Możemy być dumni z tego, co udało nam się osiągnąć dzięki porozumieniu na fundamentach stworzonych przez ojców założycieli naszej wspólnoty. Jesteśmy czymś więcej niż tylko wspólnym rynkiem połączonym wspólną walutą. (...) Unia Europejska potrzebuje Polski, aby była aktywnym uczestnikiem decydującym o przyszłości UE i byśmy tę przyszłość kształtowali wspólnie" - powiedział przewodniczący.

Uczestników konferencji witał także bp Rimantas Norvila z Litwy, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatów Europy - COMECE ds. Współpracy Międzynarodowej. - Będziemy kontynuować sensowny dialog z instytucjami UE. Nie brakuje problemów, pojawiają się lęki i niepewność, ale także nadzieje i oczekiwania. Z nadzieją patrzymy w przyszłość. Obserwując sytuację bieżącą, zastanawiamy się, jak powinny kształtować się polityki finansowe i gospodarcze, aby mogły służyć obywatelom i rodzinom - powiedział hierarcha.

Na znaczenie kolejnych konferencji zwracali uwagę uczestnicy i współorganizatorzy. - Cenna w przypadku takich konferencji jest możliwość spotkania się ludzi, którzy sobie wzajemnie ufają i mogą się dogadać nawet wtedy, gdy ich poglądy się różnią. Ważna jest przy tym wymiana poglądów i ocen na tematy aktualne po to, żeby wyciągać wnioski. Spotykają się tu ludzie, którzy o czymś decydują - w skali makro lub mikro. Ważne jest, by poznawali różne punkty widzenia - powiedział dr Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, zajmujący się m.in. dialogiem międzyreligijnym. - Owocem każdej kolejnej konferencji jest książka wydawana po polsku i angielsku. Jest rozsyłana nie tylko do uczestników, lecz także do polityków, biskupów, na parafie - dodał dr Michał Góra, współorganizator konferencji, niegdyś redaktor GN.

Dzisiaj o godz. 19 w kościele św. Barbary przy Małym Rynku w Krakowie dla uczestników konferencji zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Kopca, z homilią ks. Adama Bonieckiego. Jutro gościem specjalnym będzie zaś Donald Tusk, były premier rządu RP, obecnie przewodniczący Rady Europejskiej. Odbędzie się także dyskusja "Narodowość a tożsamość w Europie" z udziałem m.in. biskupów pomocniczych Theodorusa Cornelisa Marii Hoogenbooma z Utrechtu i Piotra Jareckiego z Warszawy.

Udział w konferencji biorą wyłącznie osoby, które wcześniej się zarejestrowały.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama