To on przybliżył nam świat osób niepełnosprawnych. Uwrażliwiał, oswajał, z wielkim taktem i dobrocią.
W warszawskim szpitalu zmarł Piotr Pawłowski, niestrudzony działacz na rzecz osób niepełnosprawnych. Sam, po niefortunnym skoku do wody, został całkowicie sparaliżowany i od 36 lat poruszał się na wózku.
Mimo niepełnosprawności, podjął szereg inicjatyw ułatwiających życie osób niepełnosprawnych i ich integrację ze społeczeństwem. Z ogromną determinacją, ale i taktem oswajał nas, sprawnych ze światem osób poruszających się na wózkach, głuchoniemych, niewidomych...
Niepełnosprawnych zaś z takim samym zacięciem przekonywał do tego, żeby nie zamykali się w czterech ścianach i swoich problemach. Sam był najlepszym przykładem życia aktywnego, ciekawego i spełnionego.
Był absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Podyplomowego Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktorantem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
Przez ponad 25 lat był dziennikarzem, działaczem społecznym, pracującym na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych. Był twórcą i prezesem Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które stworzyły największą w kraju platformę informacyjną dla środowiska osób z różnymi niepełnosprawnościami (magazyn "Integracja", portal niepełnosprawni.pl, telewizyjny program "Misja integracja").
Działał na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, poprzez unikatowy serwis rekrutacyjny Sprawniwpracy.pl, który zrekrutował już ponad 3 tys. pracowników z różnymi niepełnosprawnościami. Stworzył też sieć Centrów Integracja, w których wsparcie otrzymuje ok. 8 tys. osób rocznie.
Wymyślił program „Polska bez barier”, w ramach którego powstały liczne konferencje, publikacje, a także wzrosła dostępność architektoniczna wielu polskich miast. Do tej pory Fundacja Integracja wykonała ponad 650 audytów architektonicznych i 700 audytów serwisów internetowych.
Zainicjował wiele projektów mających na celu integrację osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Był pomysłodawcą m.in. konkursu "Człowiek bez Barier", promującego osoby z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność i zaangażowanie mogą być źródłem motywacji dla innych do przełamywania barier w życiu codziennym oraz kampanii "Płytka wyobraźnia", ostrzegającej młodych ludzi przed młodzieńczą brawurą oraz tragicznymi skutkami nieprzemyślanych skoków do wody.
Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Totus Tuus, Wektorem 2015 - Nagrodą Pracodawców RP, tytułem „Społecznika Roku 2015", medalem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Piotr Pawłowski był żonaty.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.