Reklama

Małopolski Nobel przyznany

Ks. Mieczysław Puzewicz został drugim w historii laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II "Veritatis Splendor". Jej wysokość to 100 tys. dolarów.

Reklama

Kapituła nagrody doceniła fakt, iż ks. Mieczysław Puzewicz "Krzewi ideę solidarności i sprawiedliwości społecznej, a także naukę dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym, międzyreligijnym i wzajemnego poszanowania między ludźmi, które są wcielane w życie dzięki nieszablonowym projektom".

Jak przekonuje Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, działalność księdza Mieczysława i jego praca doskonale korespondują z nauczaniem Jana Pawła II zawartym w encyklice Veritatis Splendor. Jest bowiem inicjatorem programów na rzecz pomocy bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom, chorym psychicznie, młodzieży w schroniskach dla nieletnich.

– Przyznanie Nagrody Veritatis Splendor w 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża ma dla nas w Małopolsce i w Krakowie szczególne znaczenie. To tu rozpoczęła się historia życia i posługi kapłańskiej naszego najwybitniejszego rodaka. Jan Paweł II zostawił po sobie w Małopolsce nie tylko wyraźne miejsca swojej obecności, ale przede wszystkim ogromne dziedzictwo wartości, na którym wychowało się całe pokolenie Polaków – mówi Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa.

W laudacji na cześć laureata zauważono także, iż ks. Mieczyslaw Puzewicz "rozumiejąc głębokie znaczenie słowa «Solidarność» wyciąga pomocną dłoń do tych, których odrzucono i wykreślono ze społeczeństwa. Przywraca im wiarę w drugiego człowieka. Budzi w nich to, co zostało im zabrane: człowieczeństwo i elementarną godność".

Ks. Mieczysław Puzewicz mówi natomiast, iż ta nagroda nie jest tylko dla niego, ale należy się tysiącom osób, które pomagają innym. – Bez nich niczego bym nie zrobił – stwierdza.

Przyznaje też, że myślenia o tym, co jest w życiu ważne, uczył się… wspinając się w Tatrach na Orlą Perć oraz rozmyślając podczas spacerów dróżkami w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ks. Mieczysław Puzewicz urodził się 7 stycznia 1960 r. w Świelubiu. Od 1977 r. był zaangażowany w działalność podziemną, czego konsekwencją było aresztowanie w maju 1980 r. Na początku lat 80. XX w. był współorganizatorem duszpasterstwa osób niepełnosprawnych w Lublinie ("Siloe"). Od 2008 r. do dziś angażuje się w pomoc uchodźcom po wojnie w Gruzji – m.in. w przyjęcie 100 dzieci gruzińskich w Lublinie, wspieranie "lotnych szpitali", pomocy medycznej w ośrodkach dla uchodźców w Gruzji. Jest też mentorem w programach dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Gruzji (Dolina Pankisi, Adżaria i Guria). Laureat to także inicjator programów pomocy bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom, chorym psychicznie, młodzieży w schroniskach dla nieletnich – m.in. w ramach kampanii "Budujcie Cywilizację Miłości".

Ks. M. Puzewicz jest też organizatorem pomocy dla powodzian w Serbii, domu dla uchodźców w Brześciu (Białoruś), jadłodajni i ambulatorium dla bezdomnych w Lublinie. Był inicjatorem m.in. funduszu stypendialnego dla młodzieży z terenów powodziowych, pomocy dla uchodźców w obozach na terenie Kurdystanu czy pomysłodawcą akcji "Dar życia" – na rzecz przekazywania tkanek i narządów do przeszczepów. Od wielu lat pomaga również mieszkańcom Kuby.

Nagroda Veritatis Splendor (jej wysokość to 100 tys. dolarów) została ustanowiona w 2016 r. przez Samorząd Województwa Małopolskiego i jest przyznawana co dwa lata. U podstaw jej idei leży docenianie osób wyróżniających się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym. Patronem Veritatis Splendor został Człowiek Dialogu – papież Jan Paweł II. Nagrodę ustanowiono też, aby upamiętnić Światowe Dni Młodzieży 2016 - czyli spotkanie młodych z całego świata, które w 1985 roku zainicjował papież Polak.

Pierwszą laureatką została w 2016 r. siostra Rosemary Nyirumbe z Ugandy, która od 2012 r. prowadzi w tam szkołę dla ofiar wojny, głównie młodych dziewcząt. W miejscu stworzonym przez nią znajdują opiekę, bezpieczne schronienie, naukę, a przede wszystkim odzyskują poczucie własnej godności.

Gala wręczenie nagrody ks. M. Puzewiczowi odbyła się w Teatrze im. Słowackiego. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
9°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama