Nawet siedem godzin może potrwać odczytywanie w Tarnowie prawie 3 tys. nazwisk księży, misjonarzy, a także alumnów i braci zakonnych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, łagrach sowieckich, na zesłaniu na Wschodzie.To jeden z elementów obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w diecezji tarnowskiej. Przypada on w czwartek 29 kwietnia.
W tym dniu o godzinie 10.00 w Wyższym Seminarium Duchowym w Tarnowie rozpoczęła się sesja naukowa „Jeśli zapomnę o nich…”. Natomiast o godzinie 15.00 w tarnowskiej katedrze rozpocznie się nabożeństwo Słowa Bożego, podczas którego klerycy będą czytać nazwiska kapłanów, którzy zginęli z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej oraz tych, którzy zostali skazani na śmierć przez reżim komunistyczny, tak w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu, a także misjonarzy męczenników, alumnów i braci zakonnych.
O godzinie 18.00 w katedrze odprawiona zostanie Msza św. za pomordowane osoby duchowne. Będzie jej przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc. Po Eucharystii odczytane będą kolejne nazwiska duchowieństwa polskiego aż do 21.00. O tej godzinie będzie Apel Jasnogórski w intencji Ojczyzny, a po nim dalszy ciąg odczytywania listy aż do 2947 nazwiska.
Nazwiska duchownych zostały napisane ręcznie przez tarnowskich kleryków, wychowawców seminarium, tworząc w ten sposób Księgę Pamięci.
„Są w niej imiona i nazwiska kapłanów: diecezjalnych, zakonnych, misjonarzy, alumnów i braci zakonnych, diecezja, z której pochodzili bądź zgromadzenie zakonne do którego należeli oraz rok śmierci. Dla wychowawców i alumnów było to niezwykłe i głębokie przeżycie. Wszak za każdym wpisanym nazwiskiem jest człowiek – kapłan, który żył, pracował, cierpiał, trudził się dla Królestwa Bożego i za wiarę i wierność powołaniu zginął” - mówi ks. Jacek Nowak rektor tarnowskiego seminarium.
Księga zostanie 1 maja złożona w darze na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kapłanów. Diecezja tarnowska przygotowała także drugi dar jako wotum duchowieństwa. To urna z ziemią z miejsc naznaczonych męczeństwem polskiego duchowieństwa.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.