Jak obchodzono go na całym świecie?
Ukraina
Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest na Ukrainie przede wszystkim w duchu solidarności z osobami doświadczonymi przez dramat wojny, oraz wykluczonymi ze względu na nierówności społeczne.
Według tegorocznych danych Banku Światowego 25 proc. populacji Ukrainy żyje poniżej progu ubóstwa. Niestety sytuacja w tym kraju w ciągu ostatnich czterech lat uległa pogorszeniu. Od chwili wybuchu wojny w 2014 r. liczba ubogich zwiększyła się o 10 proc.
O ubóstwie, które jest następstwem wojny mówi br. Bernard, albertyn, pracujący we Lwowie: „W naszym przytulisku jest duży procent osób pochodzących z rejonu, gdzie toczy się wojna. Są oni bardzo głęboko dotknięci przez konflikt. W okopach doświadczyli degradacji psychicznej, wchodząc w alkoholizm i uzależnienie od narkotyków. Kiedyś przyszedł do nas człowiek zupełnie zniszczony psychicznie. Było on wcześniej torturowany i teraz zupełnie postradał zmysły”.
Także rozwarstwienie społeczne jakie dziś obserwujemy na Ukrainie, zdaniem br. Bernarda generuje ubóstwo: „Na Ukrainie jest wielki rozdział pomiędzy ludźmi nieproporcjonalnie bogatymi, a tymi którzy cierpią wielką biedę. Jest wiele osób starszych, którzy za całe przepracowane ciężko, od rana do wieczora życie, używając polskiego przelicznika, otrzymują 200 złotych miesięcznie. I teraz taki człowiek, który z gruntu jest uczciwy i całe życie spędził pracując, zmuszony jest przychodzić do braci albertynów prosząc o kawałek chleba i talerz gorącej zupy, bo go na to nie stać.”
Niewątpliwie wielki wkład w pomoc ubogim na Ukrainie miała akcja „Papież dla Ukrainy”. Chociaż oficjalnie zakończyła się wczoraj, to wiele projektów zapoczątkowanych w jej ramach, wciąż jest realizowanych.
USA
W Stanach Zjednoczonych odbywa się ogólnokrajowa kolekta na rzecz zwalczania ubóstwa. Prowadzi ją katolicka organizacja (Catholic Campaign for Human Development), która została utworzona przez amerykańskich biskupów w 1970 roku. Jej zadaniem jest zwalczanie przyczyn ubóstwa i niesprawiedliwości w społecznościach o niskich dochodach. Katolicka kampania finansuje m.in. edukację osób nieprzystosowanych do życia społecznego i społecznie wykluczonych.
Ogólnokrajowa kolekta to tylko jeden ze sposobów celebrowania Światowego Dnia Ubogich. W wielu parafiach Stanów Zjednoczonych tego dnia przygotowano specjalne posiłki dla ubogich i bezdomnych. Zorganizowano również akcję wysyłania e-maili do kongresmenów wzywając ich do powstrzymania globalnego głodu i niedożywienia. Niektóre parafie zorganizowały dodatkowe zbiórki pieniędzy na rzecz osób potrzebujących ze swoich lokalnych wspólnot. Ponadto odbyły się specjalne nabożeństwa modlitewne w intencji ubogich.
Tegoroczne obchody Dnia odbywają się w Stanach Zjednoczonych w kontekście trwającego kryzysu związanego z nadużyciami seksualnymi duchownych. Wiele organizacji dobroczynnych, których fundusze pochodzą z darowizn i zbiórek z troską monitoruje swoje dochody. Amerykańska Caritas podjął akcję informowania swoich darczyńców, że ich fundusze nie są wykorzystywane na pokrywanie kosztów związanych z nadużyciami seksualnymi duchownych.
W Stanach Zjednoczonych, jak wynika z raportu Narodowego Urzędu Statystycznego za roku 2017, blisko 40 mln ludzi żyje w ubóstwie. Raport pokazuje również, iż co piąte amerykańskie dziecko wychowuje się w niedostatku.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.