Reklama

Uroczystości pogrzebowe abp. Z. Kamińskiego

W krypcie biskupów szczecińsko-kamieńskich w szczecińskiej katedrze spoczął w piątek były metropolita apb Zygmunt Kamiński, który zmarł w sobotę po długiej chorobie w wieku 77 lat.

Reklama

Arcybiskupa żegnali licznie zgromadzeni wierni, przedstawiciele duchowieństwa i władz lokalnych.

"Dobry człowiek z lubelskiej ziemi, gorliwy, wierny Chrystusowi kapłan, roztropny i mądry pasterz Kościoła, przenikliwy i analityczny prawnik, niosący w sercu zawsze sprawy Kościoła, sprawy ludzi i sprawy ziemi, po której przychodziło mu stąpać" - tak o zmarłym mówił podczas mszy pogrzebowej jego następca, obecny metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Nawiązując do słów Jezusa, biskup toruński Andrzej Suski podczas homilii mówi m.in.: "dziś przypada nam pożegnać (abp. Kamińskiego) i złożyć do grobu jak owo obumarło ziarno. Czynimy to ze świadomością, że jest to ziarno dojrzałe, nie tylko według miary lat życia, ale także i przede wszystkim według miary służby Bogu, Kościołowi i ojczyźnie oraz miary poświęceń".

Wspominał liczne zasługi zmarłego dla wspólnoty Kościoła, kultury i nauki. Jak podkreślał, jego siła wynikała z cierpienia, które towarzyszyło mu po poważnym wypadku. "Źródłem siły zmarłego było jego cierpienie przeżywane razem z Chrystusem, moc bowiem w słabości odkrywamy" - podkreślił.

Mszy pogrzebowej przewodniczył kardynał Józef Glemp. Na początku nabożeństwa wicepremier Waldemar Pawlak uhonorował abp. Kamińskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym mu pośmiertnie przez pełniącego obowiązki prezydenta, marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego .

Prymas Polski abp Henryk Muszyński dokonał obrzędu ostatniego pożegnania zmarłego w krypcie.

Na uroczystości pogrzebowe do Szczecina przyjechali także metropolita lubelski abp Józef Życiński, biskupi sąsiednich metropolii oraz biskup pomocniczy z Berlina. Obecni byli też zachodniopomorscy parlamentarzyści.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się rano w szczecińskim kościele seminaryjnym jutrznią; wzięło w niej udział duchowieństwo, siostry zakonne i alumni. Potem została odprawiona msza żałobna pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi. Po eucharystii ciało abp. Kamińskiego przeniesiono do katedry, gdzie przed mszą pogrzebową trwało modlitewne czuwanie.

Abp Zygmunt Kamiński urodził się 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu Bełżyce, w archidiecezji lubelskiej. Wyświęcony został 22 grudnia 1956 r. W latach 1959-1961 odbył studia specjalistyczne w zakresie prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone doktoratem w roku 1971. Święcenia biskupie z rąk ówczesnego biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka przyjął 30 listopada 1975 r.

W archidiecezji lubelskiej pełnił m.in. zadania dyrektora wydziału duszpasterskiego, a następnie wikariusza generalnego. Był także dziekanem Kapituły Katedralnej oraz wykładowcą prawa kanonicznego.

W roku 1984 decyzją Jana Pawła II został przeniesiony na stolicę biskupią w Płocku, najpierw jako biskup koadiutor, a następnie (od 1988 r.) jako biskup diecezjalny. 1 maja 1999 r. otrzymał nominację na urząd arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

W historię tej archidiecezji wpisał się m.in. poprzez: rozpoczęcie i prowadzenie prac Pierwszego Synodu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, który doprowadził do etapu przyjęcia Projektu Uchwał Synodalnych. Doprowadził też do utworzenia Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie Szczecińskim, a także do koronacji łaskami słynącego Obrazu Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie.

W czasie swojego posługiwania powołał kilka nowych szkół katolickich.

21 lutego 2009 r., papież Benedykt XVI przyjął rezygnację abp. Kamińskiego z funkcji metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

W uznaniu jego szczególnych zasług dla rozwoju życia akademickiego Szczecina Senat Uniwersytetu Szczecińskiego, 24 października 2009 r., nadał mu tytuł doktora honoris causa.

W Konferencji Episkopatu Polski abp Zygmunt Kamiński był przewodniczącym strony kościelnej w zespole legislacyjnym przygotowującym ustawę normującą stosunki państwo - Kościół, członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu, członkiem Rady Ekonomicznej KEP, członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej, przewodniczącym Rady Prawnej KEP.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama