Tradycyjna procesja z udziałem Episkopatu Polski z Wawelu na Skałkę, gdzie św. Stanisław zginął śmiercią męczeńską, przejdzie w niedzielę, 9 maja. Eucharystii będzie przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nowy prymas Polski.
Uroczystości rozpoczną się u grobu Świętego w katedrze na Wawelu o godz. 9.00. Kiedy procesja dojdzie na Skałkę, przy ołtarzu Trzech Tysiącleci zostanie odprawiona Msza św. Będą w niej uczestniczyć, obok Episkopatu Polski, m.in. abp Toronto z Kanady, przedstawiciele Episkopatu Niemiec oraz biskupi z innych krajów. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył nowo mianowany metropolita gnieźnieński i prymas Polski - abp Józef Kowalczyk, a kazanie wygłosi abp Damian Zimoń, metropolita katowicki.
„Niech jak najliczniejszy udział w procesji ku czci Patrona Polski będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i patriotyzmu. Zjednoczmy się we wspólnej modlitwie o pomyślność dla naszej tak boleśnie doświadczonej Ojczyzny” – zachęca kard. Stanisław Dziwisz. Będzie to czas szczególnej modlitwy za ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, o rychłe wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II i o dar gorliwej posługi dla kapłanów przez wstawiennictwo św. Biskupa i Męczennika.
TVP Polonia rozpocznie transmisję z uroczystości ku czci św. Stanisława o godz. 9.55.
Tradycja procesji z relikwiami św. Stanisława sięga średniowiecza. Pierwsza procesja odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku. W ciągu wieków utrwalił się zwyczaj przejścia z relikwiami Świętego w niedzielę po 8 maja, czyli w oktawę uroczystości patronalnej św. Stanisława.
Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął śmiercią męczeńską, skazany przez króla Bolesława Śmiałego na śmierć przez rozczłonkowanie. Został kanonizowany 17 września 1253 r. przez papieża Innocentego IV. Papież Jan XXIII ustanowił św. Stanisława wraz ze św. Wojciechem i Najświętszą Maryją Panną Królową Polski pierwszorzędnymi patronami Polski w 1963 r.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.