Reklama

Przeciszewski: Bardzo dobry wybór

Prezes KAI Marcin Przeciszewski wybór przez papieża Benedykta XVI dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka na nowego metropolitę gnieźnieńskiego i prymasa Polski uznał "za bardzo dobrą nominację".

Reklama

Dodał, że ta nominacja nie jest zaskoczeniem, bo już od pewnego czasu sygnalizowali to publicyści katoliccy. "Dla szerszego grona osób znających Kościół, ta nominacja była czymś ewidentnym i bardzo dobrze, że dzisiaj znalazła potwierdzenie w oficjalnym komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce" - podkreślił Przeciszewski.

W jego ocenie nowo mianowany prymas jest człowiekiem o "olbrzymim doświadczeniu i znakomitej znajomości - od samej podszewki - zarówno Kościoła Powszechnego, jak i Kościoła w Polsce". Dodał, że abp Kowalczyk jest "świetnie przygotowany do tej prestiżowej funkcji", bo - jak zaznaczył Przeciszewski - "funkcja prymasa Polski jest jedną z kluczowych funkcji w ramach polskiego Kościoła, choć nie towarzyszy jej konkretna jurysdykcja poza metropolią gnieźnieńską".

Zdaniem prezesa KAI, funkcja prymasa Polski jest jednak taką symboliczną "ikoną Kościoła w Polsce - znakiem jedności tego Kościoła".

Przeciszewski przypomniał, że abp Kowalczyk od 1969 roku - jeszcze jako młody ksiądz - był bezpośrednim pracownikiem Stolicy Apostolskiej, najpierw w Kongregacji Dyscypliny Sakramentów, a później od 1976 roku w dyplomacji watykańskiej, a od 1978 roku był kierownikiem Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu. "Od tego momentu w jego rękach znalazły się najważniejsze sprawy Kościoła w Polsce widziane od strony Stolicy Apostolskiej" - podkreślił prezes KAI.

Według Przeciszewskiego, wielką zasługą abp. Kowalczyka po przybyciu do Polski w 1989 r. w roli nuncjusza, była "pomoc Kościołowi w Polsce w odnalezieniu swojego nowego miejsca w rzeczywistości Polski wolnej, demokratycznej i pluralistycznej". Dodał, że robił to dokładnie w duchu nauczania Soboru Watykańskiego II, czego najlepszym dowodem i sukcesem jest podpisanie (1993) i ratyfikowanie (1999) Konkordatu.

W ocenie prezesa KAI, ten Konkordat otworzył także drogę do podobnych rozwiązań w formie ustaw dla wszystkich innych Kościołów istniejących na ziemi polskiej. "Stał się on ekumenicznym, takim ważnym instrumentem promocji wolności religijnej w demokratycznym państwie" - uważa Przeciszewski.

Zdaniem Przeciszewskiego, abp Kowalczyk ma zdolność "budowania jedności ponad wszelkimi podziałami, jakie w naszym kraju występują". Dodał, że ta rola, to jedna z podstawowych ról prymasa Polski i "na pewno w tym się sprawdzi".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama