Ponad 82 tys. maturzystów przystąpiło po godzinie 9 do egzaminu pisemnego z biologii. Biologia należy do najchętniej wybieranych przedmiotów na maturze; w tym roku chęć zdawania tego właśnie przedmiotu zadeklarowało około 20 proc. maturzystów.
Najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, należącym do grupy tzw. przedmiotów do wyboru, jest od lat geografia; w tym roku chce ją zdawać 22 proc. maturzystów (egzamin z tego przedmiotu przeprowadzony będzie w czwartek). Na drugim miejscu znajduje się właśnie biologia, a na trzecim - wiedza o społeczeństwie (egzamin z WOS był w piątek).
Egzamin z przedmiotu do wyboru abiturient zdaje tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie. Więcej niż połowa zdających egzamin z biologii - 46 tys. - chce zdawać go na poziomie rozszerzonym, a reszta - na podstawowym.
Po południu przeprowadzony będzie egzamin z historii muzyki, rozpocznie się on o godz. 14. Historia muzyki należy z kolei do przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów. Chęć zdawania egzaminu z historii muzyki zadeklarowało 563 maturzystów. Większość z nich - 367 - chce go zdawać na poziomie rozszerzonym.
Egzaminy z biologii i z historii muzyki na poziomie podstawowym potrwają po 120 minut, na poziomie rozszerzonym - po 180 minut.
Arkusze z egzaminów porannych Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować w poniedziałek, z popołudniowych - we wtorek.
Maturzysta musi przystąpić obowiązkowo do czterech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu do wyboru (chętni mogą przystąpić do więcej niż jednego, maksymalnie do sześciu) oraz do dwóch egzaminów ustnych: z polskiego i z języka obcego.
W grupie przedmiotów do wyboru znajdują się: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, informatyka, język łaciński i kultura antyczna oraz język kaszubski.
Uczeń zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
Pisemna sesja maturalna potrwa do 22 maja; ustna do 28 maja.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.