Bezdomność jest jedną z najbardziej dotkliwych, a jednocześnie najbardziej złożonych form wykluczenia społecznego. Dlatego ważne jest tworzenie nowatorskich metod wsparcia osób bezdomnych - powiedziała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska na konferencji poświęconej bezdomności.
W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii wręczono w czwartek nagrody i wyróżnienia dla przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych za dobre praktyki wspierające osoby bezdomne w ramach programu "Pokonać bezdomność". Spotkanie zorganizowane pod patronatem honorowym minister rodziny, pracy i polityki społecznej było podsumowaniem cyklu osiem konferencji regionalnych, które trwały przez ostatnie dwa miesiące. Ich organizatorem jest Ogólnopolska Federacja na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności.
Minister rodziny Elżbieta Rafalska podkreśliła podczas uroczystości, że bezdomność jest jedną z najbardziej dotkliwych, a jednocześnie najbardziej złożonych form wykluczenia społecznego. Jak dodała, bezdomność jest też najtrudniejszym do rozwiązania problemem polityki społecznej. "Tę politykę należy budować w sposób całościowy, tak, by kompleksowo zapobiegać bezdomności oraz odpowiadać na potrzeby osób, które w tej bezdomności się znajdują" - podkreśliła Rafalska.
Jak wskazała, odpowiedzią na ten problem jest m.in. program "Pokonać bezdomność". Jego celem jest m.in. tworzenie nowatorskich metod wsparcia osób bezdomnych. "Ta innowacyjność ma poprawić skuteczność naszego oddziaływania (...). To, co jest w praktyce wypracowywane, ma znacznie większą wartość niż poziom finasowania tych programów" - oceniła minister.
Rafalska przypomniała, że od 2009 r., co dwa lata, organizowane jest ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Ostatnie badanie zostało przeprowadzone w nocy z 8 na 9 lutego 2017 r. Zdiagnozowano wówczas 33,4 tys. bezdomnych. Kolejne badanie - jak mówiła minister - planowane jest w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r.
Szefowa MRPiPS podziękowała uczestnikom całego cyklu konferencji za zaangażowanie "w przywracanie osobom wykluczonym społecznie poczucia godności i wiary we własne możliwości".
Jakub Wilczek z Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności powiedział PAP, że wymieniane podczas konferencji "dobre praktyki" to m.in. rozwój usług mieszkaniowych, asystowanie osobom bezdomnym, streetworking, a także pomysły związane z ochroną zdrowia osób bezdomnych, ukierunkowane na osoby starsze i osoby z problemami psychicznymi.
"Spora część dobrych praktyk jest poświęcona usługom mieszkaniowym, czyli próbom pomagania osobom bezdomnym w miarę łagodnym przechodzeniu od schroniska do samodzielnego zamieszkania, np. przez mieszkania treningowe. Dobre praktyki były także związane z wypracowaniem metod wspierania coraz liczniej zgłaszającym się o pomoc osobom bezdomnym z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym z zakresu zdrowia psychicznego" - wymienił Wilczek.
Wskazał, że "bardzo niepokojący" jest wskaźnik długości pozostawania w bezdomności, np. dłużej niż 5 lat. "Zmniejsza się za to skala osób, które doświadczają bezdomności relatywnie krótko, czyli do 2 lat" - dodał.
Zdaniem Wilczka "brakuje systemowego pomysłu, jak wyprowadzać osoby z kryzysu bezdomności". "Specjalizujemy się bardziej w tym, jak udzielać pomocy, schronienia. Noclegownie są natomiast przepełnione i nie wiemy, co z tymi osobami robić" - ocenił.
W sumie podczas ośmiu konferencji regionalnych zaprezentowano 32 dobre praktyki rozwiązań wspierających osoby bezdomne. Podczas czwartkowej uroczystości nagrody zostały przyznane dla: Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, Brodnickiego Centrum Caritas, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, Caritas Diecezji Kieleckiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie oraz Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Przyznano także osiem wyróżnień specjalnych.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.